Çoşkun'un rakamı yüzde 70

Sanayi Bakanı Ali Coşkun, işsizlik ve hayat pahalılığında gerileme olmasına karşın, bu sorunların halkı bezdirdiğini ve bu sorunlara hep beraber yatırıma yönelerek çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Sanayi Bakanı Ali Coşkun, işsizlik ve hayat pahalılığında gerileme olmasına karşın, bu sorunların halkı bezdirdiğini ve bu sorunlara hep beraber yatırıma yönelerek çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) tarafından düzenlenen 'Sanayileşme- İstihdam- Refah' konulu sanayi kongresine katılan Coşkun, üç yıldır ekonomi ve sanayide meydana gelen gelişmelerin sebebinin sağlanan 'güven ortamı' olduğunu dile getirdi. Cari işlemler açığı konusunda takipte olduklarını belirten Coşkun, açığın şu anda tehlike arz etmediğini söyledi. Devlet bütçesini hangi borçla devraldıklarını ve bunların faizlerinin iyi bilindiğine dikkati çeken Coşkun'un "Bu hükümet hiç mi bir şey yapmadı" diye sorması üzerine katılımcılardan biri "borçları artırdı" diye karşılık verdi.
'AB'ye yaklaştık'
Unakıtan'ın kayıt dışı ekonomiyle mücadele programını açıklarken kayıt dışını yüzde 30 olarak vermesi ve 'yüzde 50'den fazla' diyen AB temsilcisiyle çelişkiye düştüğü aynı gün, Coşkun'un kayıt dışılığı yüzde 70 olarak açıklaması dikkat çekti. 1999'dan bu yana ilk defa işsizlikte düşüş yaşandığına dikkat çeken Coşkun, yüzde 9,9'luk işsizlik oranıyla AB standarlarına çok yaklaştıtklarını kaydetti. İşsizlik ve kayıt dışılığın halen sorun olduğunu belirten Coşkun, yüzde 70'lere varan kayıt dışı çalışan oranlarının sanayiciye uygulanan yanlış politikalar sonucunda oluştuğunu kaydetti. Coşkun, kıdem tazminatı sorununun şimdiye kadar çözülememesi sebebiyle iş verenlerin farklı yollara başvurduklarını da sözlerine ekledi.