'Çözüm için örgütlü davranmamız gerekli'

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Türk firmalarının Irak'a akaryakıt ürünleri sevkıyatını durdurmasıyla ilgili, "1 milyar dolar seviyelerine gelen borç ciddi borçtur ve bunun yarısından fazlası da vadesi gelen borçtur.

ANKARA - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Türk firmalarının Irak'a akaryakıt ürünleri sevkıyatını durdurmasıyla ilgili, "1 milyar dolar seviyelerine gelen borç ciddi borçtur ve bunun yarısından fazlası da vadesi gelen borçtur. Bakanı da (Kürşad Tüzmen) destekliyoruz" dedi.
Irak'a sevkıyatın durdurulması kararıyla ilgili görüşlerini açıklayan Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, tahminine göre yavaş da olsa sevkıyatın devam edeceğini, durdurulmayacağını, çünkü karşı tarafın kötü niyet göstermediğini söyledi.
Türk tarafını rahatlatacak bir formül bulunacağı inancında olan Aksoy, bundan dört gün önce de Irak tarafının 100 milyon dolar ödeme yaptığını vurguladı ve şöyle devam etti:
"Bu tabii bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. Gecikmelerin bir bahanesi olamaz. Gecikmelere karşı Irak tarafına çok anlayışlı davrandık. Firmalarımız beraber olmuş (birlikten güç doğar) prensibiyle bir karar almış, bir çözüm bulunacağı inancını taşıyorum. 1 milyar dolar seviyelerine gelen borç, ciddi borçtur ve bunun yarısından fazlası da vadesi gelen borçtur. Onun için bakanı da (Kürşad Tüzmen) destekliyoruz. Çözüm için firmalarımızın örgütlü davranması gerekiyor ki böyle davranıyoruz."
Aksoy, İş Konseyi olarak Türk firmalarının alacak sorunlarının çözülmesi için gerek Dış Ticaret Müsteşarlığı, gerek Dışişleri Bakanlığı, gerekse de ABD Büyükelçiliği makamlarıyla görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.
2 milyar dolarlık potansiyel
Irak'ın petrol ürünlerini Türkiye'den almak zorunda olduğunu ifade eden Aksoy, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Irak'a petrol ürünü ihracatına 2003'te başlattık. O zamanki kâr marjlarıyla şimdikiler arasında dağlar kadar fark var. O da bizim hatamız. Yoksa Irak, Ürdün'den, Kuveyt'ten alacağı petrol ürünleriyle ihtiyacını gideremez. Muhakkak Türkiye ile ilgili çalışması gerekir. Türkiye'nin de muhakkak orada olması gerekir."
Bu sene Türkiye'nin Irak'a 'en az 2 milyar dolar' petrol ürünü ihraç edeceğini düşünen Aksoy, firmaların birlikte hareket etmesini istedi.