Crowell: Ofis anlaşması yok

Crowell: Ofis anlaşması yok
Crowell: Ofis anlaşması yok

Twitter Küresel Kamu Politikasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Colin Crowell, Ankara ’da Pazartesi gününden bu yana yaptıkları görüşmeler sonucunda hükümet ile Türkiye ’de bir ofis açmak konusunda herhangi bir anlaşmaya varmadıklarını söyledi. The Wall Street Journal Türkiye’ye konuşan Crowell “ Dünya genelinde ofisleri yalnızca ekonomik şartlar bunu haklı çıkardığında açıyoruz” dedi. Bu açıklamayla Twitter, Ankara’nın ABD şirketini vergilendirmek için şikayetlerini artırabilecek bir adım attı.

Çözüm çok sertti

Crowell Twitter’ın engellenmesi kararıyla ilgili olarak da “İçeriklerde her ne kadar hassas şeyler olsa da bulunan çözüm çok sertti. Türkiye’ye yatırım yapıyoruz çünkü milyonlarca kullanıcıya hizmet sunmak maliyetli bir iş. Son zamanlarda kapanmış olmak iş ortamına çok yardımcı olmuyor ama parlak bir gelecek umut ediyoruz” dedi. San Francisco merkezli mikro- blog platformunun temsilcileri İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda hükümetin 20 Mart ve 3 Nisan tarihleri arasında Twitter’i mahkeme kararlarına uymamakla suçlayarak kapatmasının ardından Mayıs ayında gerçekleştirilecek bir ziyareti öne aldıklarını söyledi.
Prosedürü açıklayıp Türkiye hükümetiyle açık ilişkilerini ve bağlarını yeniden sağlamlaştırdıklarını ifade eden Crowell, şirketin yerel meclisine mahkeme kararlarına daha hızlı cevaplar yetiştirebilmesi için vekalet verildiğini belirtti. Dublin’de bulunan bölgesel ofislerinin Ankara ve California arasındaki 10 saatlik fark gibi engellerin üstesinden gelmeye yardımcı olduğunu söyleyen Crowell, Twitter’in Türkiye’de ofis açmasının iş ortamının durumuna göre belirleneceğini ve bunun da ülkedeki siyasi gelişmelere yakından bağlı olduğunu dile getirdi.
Crowell, “Vergi konusunda direkt bir görüşme yapmadık” dedi ve Twitter’in reklam satışlarını Türkiye’de bir aracı üzerinden idare ettiğini ve ülkede direkt iş yapmadığını söyledi. Onlara mahkeme kararları konusunda da bir öneride bulunduklarını ifade eden Twitter yetkilileri şunları söyledi: “Bize bunlarla ilgili başvuruları e-posta ile değil, kendi şikayet sistemimiz içerisinden yapmalarını söyledik. Zaten her konuda mahkeme kararına da ihtiyaç yok. Şirket kurallarına da ters düşen içerikler konusunda zaten mahkeme kararı olmadan da aksiyon alabiliyoruz. Bunu Türkiye’de de yaptık. Ancak bazen mahkeme kararlarına itiraz edebiliriz. Zaten bunu daha önce yaptık. Eğer mahkeme temyiz ederse engellenen içeriğe yeniden açabiliriz.” Türkiye’de yaşadığımız kapatma olayını daha önce Çin’de, Pakistan’da, İran’da da yaşadıklarını ifade eden yetkililer “İletişim için yerel bir avukatımız olacak. Türkiye’de geleceğimiz olsun isteriz” dedi.

bigPara.com