'Çukurca'da deliller karardı'

'Çukurca'da deliller karardı'
'Çukurca'da deliller karardı'

TSK nın döşediği mayın nedeniyle şehit düşen altı askerden Adil Yıldız, Kastamonu da uğurlanmıştı.

Şehit yakınlarının avukatlarına göre Tuğgeneral Zeki Es'in tutuklanması yeterli değil. Avukatlar iki subaya daha tutuklama istiyor.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

  İSTANBUL - Çukurca’da altı askeri şehit eden mayın patlamasının sorumluları hakkında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un emriyle açılan soruşturma sonucu Tuğgeneral Zeki Es’in tutuklanması şehit yakınlarının avukatlarını da tatmin etmedi. Avukat İsmail Kılıç, “Tutuklama geç yapıldı. Bu süreçte bazı delillerin karartıldığından şüphe ediyoruz” diye konuştu. 

Dava iki ayı bulur
Çukurca’da altı askerin hayatına mal olan mayının PKK değil TSK’ya ait olduğunun ortaya çıkması ve ardından gelen tutuklamanın yankıları sürüyor. Şehit yakınları adına davayı üstlenen avukatlardan Kılıç, Radikal’e yaptığı açıklamada, en geç iki ay içinde iddianamenin hazır olabileceğini, dosya hakkında gizlilik kararı bulunduğunu belirtti. Kılıç, hakkında soruşturma açılan subayların görevdeyken delilleri karatma şüphesinin bulunduğuna, savcılığın da sorumluları görevden almadığına dikkat çekti ve “Bana göre delilleri karartmak için çaba sarf ettiler ve bazılarını da kararttılar. Tutuklama her ne kadar lehimize görünse de geç. Tatmin olmuş değiliz” dedi. 

Nurettin ve Taner subaylar
Sorumlular hakkında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un iki personelle sınırlı olmak kaydıyla soruşturma açtırdığı yönündeki iddiayı da yorumlayan Kılıç, “Adlarının Nurettin ve Taner olduğunu öğrendiğimiz iki subay daha var. Onların da yargılanmasını istiyoruz. Davanın genişletilmesi resen askeri savcının yetkisinde. Umuyoruz ki bu yönde karar alacaktır” dedi.
Subaylar arasında geçen konuşmanın yasadışı yolla edinilmediğini de belirten Kılıç, “Bu konuşmalar Genelkurmay Elektronik Sistemleri Komutanlığı’nın dinlemesine takılmış” diye konuştu. Avukat, dinleme kayıtları dışında savcılığın elinde Jandarma Kriminal Dairesi’nin mayınların TSK’ya ait olduğuna dair rapor ve içlerinde şehitlerle aynı timde olan askerlerin de bulunduğu 60 kadar tanık ifadesi bulunduğunu da belirtti.
Kılıç, bu nedenle Zeki Es’in yalnızca dinleme kayıtları değil bütün deliller kapsamında tutuklandığını ifade ederek “Biz yine de adaletin yerini bulmadığını düşünüyoruz” dedi.