Çukurova çiftçisi şimdi de 'yağmur dursun' duasına çıktı

Çukurova çiftçisi şimdi de 'yağmur dursun' duasına çıktı
Çukurova çiftçisi şimdi de 'yağmur dursun' duasına çıktı

Son yıllarda kuraklıkla boğuşan Çukurovalılar, ?Önceki yıllarda yağmur yağması için dua ederdik ancak bu kez yağmurun durması için dua ettik? diyerek, mevsim normalinde yağış dilediler.

Çukurova'ya son 79 yılın en fazla yağışının düşmesi, üreticinin 'yağmur duası'nı da 'yağmur dursun duası'na çevirdi. Çiftçiler yağmur nedeniyle tarlalara giremediklerini ve buğdayda verim kaybı olacağını söylüyor

CEYHAN - Çukurova yöresinde önceki yıllarda kuraklık nedeniyle ‘yağmur duası’na çıkan üreticiler, yöreye 79 yılın en fazla yağışının düşmesi sonucu tarımsal faaliyetlerini yapamaz hale gelince bu kiz de Adana’nın Ceyhan ilçesinde ‘yağmaması için’ dua etti.
Aşırı yağışlar, buğday ekili tarlalarına gübre atamayan, ayçiçeği ve birinci ürün mısır ekimini yapamayan yöre çiftçisini endişelendirdi. Adana’nın Ceyhan ilçesinde aralarında Adana Milletvekili Muharrem Varlı, Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan ile Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru’nun da bulunduğu bir grup üretici, ‘yağmur dursun duası’na çıktı. Çiftçiler, yağmur nedeniyle giremedikleri buğday ekili tarlanın önünde, Abdulkadir Ağa Camisi imamı Hayrettin Emel’in okuduğu duaya eşlik etti.

‘Gübre atamıyoruz’
Tezcan, yörede uzun süredir devam eden yağışlar nedeniyle çiftçilerin buğday ekili tarlalarına girip gübre atamadığını söyledi. Gübre atılamaması nedeniyle ekili alanlarda ‘sepmtorya hastalığı’ denilen sararmaların görülmeye başladığını belirten Tezcan, “Önceki yıllarda yağmur yağması için dua ederdik, ancak, bu kez yağmurun durması için dua ettik.
İnşallah dualarımız kabul olur. Aşırı yağış nedeniyle bu sezon yöredeki buğday üretiminde verim kaybı olacak” diye konuştu.

Kayıp yüzde 80’i bulur
Tezcan, üreticilerin, ekimine şubat ayı içinde başlayıp 10 Mart’a kadar tamamlaması gereken ayçiçeği ile ayın başında başlayıp bugüne kadar bitirmesi uygun olan birinci ürün mısır ekiminin büyük bölümünü hava şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle yapamadığını da anımsattı.
Tarım il Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Yayım Şube Müdürlüğü uzmanları, son yağışların çiftçiyi ne ekeceği konusunda kararsızlığa sevk ettiğini belirterek, yağmur suyunun toprakta kalma süresinin buğdaydaki zarar oranını belirleyecek asıl unsur olduğunu kaydetti. Uzmanlar, yağışların topraktan yüzeysel akışla akıp geçmediğini, ağır ağır ve sürekli yağarak toprağa iyice işlediğini ifade ederek, şunları söyledi:
“Yağışlar aynı şekilde sürerse suya doyan topraklar verimde yüzde 80’e varan kayıplar meydana gelmesine neden olabilecek. Çiftçiler şu anda pas ve mantar ilacı atmak için yağmurun dinmesini bekliyor. Umudumuz havanın bir an önce açması. Hava koşullarının düzelmesi ile ilaçlama yapılarak hastalıkların buğday üzerindeki olumsuz etkisi ortadan kaldırılabilir.” Birinci ürün pamuk ve mısır ekimlerinin mart ayının ikinci yarısıyla nisan ayı içerisinde yapıldığına işaret eden uzmanlar, bu ürünlerde ekim zamanı için yeterli süre olduğuna işaret etti.
Uzmanlar, ayçiçeği ekiminin şubat ayından itibaren yapılması gerektiğini ancak bundan sonra ekilecek ürünün de kendisini çok çabuk toparlayabileceğine dikkati çekerek çiftçiyi uyardı. 

79 yılın yağış rekoru
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yörede ocak ve şubatta uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış kaydedildi. 1930-2009 ocak ayları yağış ortalamasının metrekareye 107.5 kilogram olurken, 2009 ocak ayında ise, metrekareye 145.7 kilogram yağış düştü. Bu rakam uzun yıllar ortalamasından yüzde 35.5 oranında daha fazla. Uzun yıllar şubat ayları yağış ortalamasının metrekareye 88.9 kilogram olduğu, bu yıl aynı döneminde ise metrekareye 130.1 kilogram yağış düştüğü, bu miktarın da uzun yıllar ortalamasından yüzde 46.3 fazla olduğu kaydedildi. (aa)