Çukurova gelmedi Turkcell toplanamadı

Turkcell İletişim'in dünkü olağan genel kurul toplantısı, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet dahil grubu temsilen dört üyenin katılmaması nedeniyle ertelendi.

İSTANBUL - Turkcell İletişim'in dünkü olağan genel kurul toplantısı, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet dahil grubu temsilen dört üyenin katılmaması nedeniyle ertelendi.
Genel Kurul'un yasal olarak bir ay içinde yeniden toplanması gerekiyor. Dün saat 15.00'te başlaması gereken Genel Kurul'da 25 dakikalık sessizliğin ardından Çukurova Grubu avukatı Orhan Gemicioğlu, daha önce TeliaSonera tarafından açılan bir dava konusunda İstanbul Asliye 2. Ticaret Mahkemesi Başkanlığı'nın 2006/211 tarihli kararını okudu.
Davacı Sonera Holding'in Turkcell Holding'e karşı açtığı davaya ilişkin kararda, 6 Şubat 2002 tarihli Turkcell Holding Olağan Genel Kurulu'nda Çukurova Telekom Holding Limited'in Turkcell Holding'in pay defterine kaydının usulsüz ve geçersiz olması nedeniyle genel kurul kararlarının yok olduğuna dair tedbir kararı talep edildiği belirtildi.
Şadi Yanık, Turkcell'de
Bu tedbir kararı uyarınca da banka finans konularında uzman Şadi Yanık'ın Turkcell Holding'e kayyum olarak atandığı belirtildi. Kayyum'ın, Turkcell'deki her üç ortağa da, bağımsız üyeyi, şirketin yönetiminde üçüncü aleyhine bir olumsuzluk yaratmayacak şekilde aralarında anlaşarak çözmelerine yardımcı olmak için atandığı vurgulanıyor.
Kayyum yüzünden katılmadılar
Turkcell İletişim'in yüzde 51'ini elinde bulunduran Çukurova Grubu ve Rus Alfa da, holdinge genel kurul toplantısından bir gün önce TeliaSonera'nın girişimiyle kayyum atanma kararının öğrenmelerinin ardından genel kurula katılmadılar.
Turkcell Holding Yönetim Kurulu üyesi dört kişi gelmeyince, çoğunluk sağlanamadı ve toplantı da ileri bir tarihe ertelendi. Toplantıya Çukurova Grubu, Çukurova İnvestment Grubu, Turkcell Holding Grubu katılmazken, Sonera ve MV Holding ve MV İnvestmen ile küçük yatırımcıların geldiği gözlendi. Basına kapalı genel kurula katılan Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan ise, toplantının ertelenmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:
"Turkcell'e kayyum atanınca yönetim kurulu sayısı 8'e çıktı. Toplantıya dört yönetim kurulu üyesi katılmadığı için toplantı ertelendi. Katılamayan dört ismin yurtdışında olduğu bildirildi."
'Tek adam olmak istedi'
Bu arada Turkcell İletişim'in yüzde 37.1 hisseyle en büyük ortağı olan TeliaSonera Kurumsal İletişim Müdürü Michael Kongstad, Reuters'a yaptığı açıklamada, Turkcell Holding'in şubat ayında yaptığı genel kurulunda aldığı kararla Yönetim Kurulu Başkanı ve Çukurova'nın patronu Mehmet Emin Karamehmet'i, Turkcell İletişim'de holdingi temsil edecek tek kişi olarak atamasına karşı TeliaSonera'nın dava açtığını ve mahkemenin de Turkcell Holding'in yedi kişilik yönetim kuruluna sekiz'inci üye olarak bir kayyum atadığını belirtti. Kongstad'a göre dünkü genel kurulun ertelenmesindeki en önemli neden bu oldu.
'Kurumsal bir adım'
TeliaSonera Kurumsal İletişim Müdürü Michael Kongstad, "Böylece mahkeme, Turkcell Holding'in sadece Mehmet Emin Karamehmet ile değil tüm bu sekiz kişiyle Turkcell İletişim genel kurulunda temsil edilmesi gerektiğine karar verdi" dedi. Kongstad şunları söyledi: "Bu, Turkcell İletişim'in kurumsal yönetim ilkeleri açısından atılmış ileri adımdır. Böylece Turkcell'de kararların tek kişi tarafından değil de yönetim kurulunca alınmasını sağlama yönündeki inancımız pekişmiş oldu."
'İktidar çatışması'
Turkcell İletişim'in Yönetim Kurulu'nda Rus Alfa, Çukurova Grubu ve TeliaSonera ikişer üyeyle temsil ediliyor. Edinilen bilgiye göre yedinci üye ise Alfa ve Çukurova Grubu'nun ortak seçeceği bir isim olacaktı.
Ancak TeliaSonera bu durumu engellemek amacıyla kayyum talebinde bulundu. TeliaSonera'nın bu talebinin kabul edilmesi üzerine Turkcell yönetiminde ağırlıkları kalmayacağını düşünen Çukurova veAlfa Grubu'nun yönetim kurulu toplantısına katılmadığını belirten yetkililer, "Bu ertelemenin asıl nedeni TeliaSonera ile Çukurova arasında yaşanan iktidar çatışmasıdır" diye konuştu.