Çukurova Tekstil işçisine destek sözü

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, Çukurova Tekstil Fabrikası'nda çalışan işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, "Hep birlikte bu mücadeleye destek vererek, sizi yalnız bırakmayacağız" dedi.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, Çukurova Tekstil Fabrikası'nda çalışan işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, "Hep birlikte bu mücadeleye destek vererek, sizi yalnız bırakmayacağız" dedi. Tarsus'ta kurulu Çukurova Tekstil Fabrikası işçilerini temsilen beş işçi, 20 aydır maaş alamadıkları ve sosyal hakları verilmediği için Ankara'ya gelerek, Başesgioğlu ve bazı sendika yöneticileriyle görüştü.
Tarsus'tan yürüyerek gelen beş işçi, ilk olarak Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası Merkezi'nde Genel Başkan Zeki Polat'la bir araya geldi. Polat, işçilerin adeta işkence çektiğini belirterek, "Ücretlerini, sosyal haklarını, ikramiyelerini alamayan, SSK primleri yatırılmayan 850 işçi zor durumda. İşten çıkarılan 479 işçinin de tazminatları hâlâ ödenmedi. Kısacası 1300'ü aşkın işçi perişan durumda" dedi. Buradan Türk-İş Genel Merkezi'ne geçen işçiler, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç'la görüştü. İşçiler daha sonra da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda Genel Sekreter Bülent Pirler ile bir araya geldi. Ardından Çalışma Bakanlığı'na giden Salih Kılıç ve işçiler Bakan Başesgioğlu ile görüştü.
Sorunları dinleyen Başesgioğlu, hukuki olarak gerekenin yapıldığını, işverenin de gerekeni yapması gerektiğini söyledi. Başesgioğlu, "Mağduriyetin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız. Nereden çıkış yolu buluruz diye arayışımız sürüyor. Hep birlikte mücadeleye destek vererek sizi yalnız bırakmayacağız" diye konuştu.