Çukurova yine davalık

İskandinav telekom şirketi TeliaSonera, Cenevre'de mahkemeye başvurarak, Turkcell'in hâkim ortağı Çukurova Grubu'nun elindeki Turkcell hisselerinin satışı için başka alıcılarla görüşmesinin durdurulması yönünde ara tedbir almasını istedi.

İSTANBUL - İskandinav telekom şirketi TeliaSonera, Cenevre'de mahkemeye başvurarak, Turkcell'in hâkim ortağı Çukurova Grubu'nun elindeki Turkcell hisselerinin satışı için başka alıcılarla görüşmesinin durdurulması yönünde ara tedbir almasını istedi. Turkcell'in ikinci büyük ortağı TeliaSonera ile Çukurova Grubu, Turkcell'in yüzde 27.2 hissesinin 3.1 milyar dolara TeliaSonera'ya devri konusunda mart ayında mutabakata varmışlardı.
Ancak son tarihi olan 23 Mayıs'ta anlaşmanın imzalanmadığının açıklanmasının ardından, TeliaSonera Çukurova aleyhine Cenevre'deki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde dava açmıştı. TeliaSonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel daha önce yaptığı açıklamada Türkiye'de de bu konuda dava açacaklarını söylemişti.
İkinci dava başvurusunu dün Cenevre'deki bir hukuk mahkemesine yaptıklarını açıklayan TeliaSonera "Çukurova'nın Alfa ile finansal planlar üzerinde müzakere ettiğini açıklaması üzerine Çukurova'nın Turkcell Holding'deki hisselerini satmak ya da rehin olarak vermesini engellemek istediklerini duyurdu.
Turkcell, Telekom ihalesine giriyor
Bu arada Turkcell, Türk Telekom'un yüzde 55'inin özelleştirme ihalesine katılmak için iştiraki Turktell dışında Genpa, Tekofaks ve Kurtson'la konsorsiyum kurdu. Turkcell, Turktell'in Telekom İhale Komisyonu'ndan ön yeterlilik aldığını anımsattı. Konsorsiyumda Turktell'in yüzde 40, Genpa'nın yüzde 30.01, Tekofaks'ın yüzde 20, Kurtson Maden'in yüzde 9.99 pay alacağı bildirildi. Konsorsiyumda bulunan ve Erdem Holding şirketi Genpa, 500 bayisiyle Sony Ericsson, Nokia, Siemens, Samsung ve Motorola'nın Türkiye genel distribütörü. Tekofaks ise Türkiye'de, Japon Matsushita, Panasonic, Technics ve Ramsa'nın ürünlerini pazarlıyor. Öte yandan, Turkcell, Pakistan Telekom ihalesine teklif vermeme kararı aldığını açıkladı. (Radikal, Reuters)