Çukurova yine Turkcell satıyor

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell, Çukurova Investments'ın 2.5 milyar adet Turkcell hissesini İMKB'de satabilmek için gerekli işlemleri tamamladığını belirtti.

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell, Çukurova Investments'ın 2.5 milyar adet Turkcell hissesini İMKB'de satabilmek için gerekli işlemleri tamamladığını belirtti. Turkcell'den borsaya gönderilen açıklamada, Çukurova Investments'ın 24.4 milyar adet Turkcell hissesinin de İMKB'de satılabilmesi için beyaz ciro yapılması talebinde bulunduğu kaydedildi.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan açıklamada Çukurova Investments'ın söz konusu beyaz ciro talebinin kabul edildiği ifade edildi. Çukurova Investments'ın İMKB'de satışa hazır hale getirdiği toplam 26.8 milyar adet Turkcell hissesinin toplam tutarı, dünkü ikinci seans kapanış fiyatları itibarıyla 162.8 milyon dolara karşılık geliyor. Çukurova Grubu satıştan elde edeceği parayı Yapı ve Kredi Bankası ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) yapacağı borç ödemesinde kullanacak. Turkcell tarafından yapılan açıklamada, bundan sonraki halka açıklık oranının yüzde 1.82'lik artışla yüzde 16.33'e yükselmiş olacağını belirtti.
Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet daha önce de Yapı Kredi Bankası ve TMSF'ye olan borçlarını ödemek için 173.2 milyon dolarlık Turkcell hissesini JP Morgan aracılığıyla yabancı yatırım fonlarına satarak önemli miktarda bir kaynak yaratmıştı. Analistler, Karamehmet'in böylelikle hem mart ayı sonunda yapacağı ödeme için rahatlarken, hem de nisan ayında yapması gereken ödeme için bir miktar kaynağa kavuşacağını söylüyor.