Çukurova'da sürpriz

Çukurova Holding'in patronu TMSF'ye borcunu hemen hemen bitirdi. Karamehmet, Pamukbank'tan kaynaklanan borcun 947 milyon 190 bin 442 dolarlık kısmını yatırdı. Çukurova Holding'in TMSF'ye artık yalnızca 87 milyon dolarlık ödemesi kaldı.
Kalan borcun 2006'da üç taksitte ödeneceği öğrenildi. TMSF'nin pazartesi günü alacaklarına karşılık rehin tuttuğu Çukurova Holding'e ait Turkcell hisselerinin önemli bölümünü serbest bırakması bekleniyor.

İSTANBUL- Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) olan borcunun tasfiyesi konusunda en büyük adımı attı. Karamehmet dün Pamukbank nedeniyle kuruma olan borcunun 947 milyon 190 bin 442 dolarlık kısmını TMSF'ye ödedi. Tek kalemde gerçekleştirilen bu dev ödeme sonrası Çukurova'nın TMSF'ye yalnızca 87 milyon dolar borcu kaldı. Kalan borcun temmuz, ağustos ve eylül aylarında üç eşit taksitte ödeneceği öğrenildi. Çukurova bu girişimiyle TMSF ile yaptığı erken ödeme anlaşmasının gereklerini yerine getirmiş ve 3.1 milyar dolar yerine 2.1 milyar dolar ödeyerek borçtan kurtulmuş oldu.
TMSF'den yapılan açıklamada da Fon ile Çukurova Grubu arasında erken borç ödeme anlaşması yapıldığı hatırlatılarak 2.1 milyar dolarlık borcun son ödemeye kadar 1 milyar 35 milyon dolarlık kısmının ödendiği belirtildi. Kalan borcun ödenmesiyle ilgili süren görüşmelerin sonuçlandığı ifade edilen açıklamada, "Çukurova, TMSF'ye olan borçlarına mahsuben bugün 947 milyon 190 bin 442 dolarlık ödeme yaptı" denildi.
Edinilen bilgiye göre TMSF 947 milyon 190 bin dolar hesabına yatırıldığı için pazartesi günü alacağına karşılık rehin tuttuğu Çukurova Holding'e ait Turkcell hisselerinin önemli bölümünü serbest bırakacak. Ancak bir bölüm hisse 87 milyon dolar ödeninceye kadar TMSF'de rehin kalacak. TMSF 'nin elinde yüzde 17-18 oranında rehinli Türkcell hissesi bulunduğu tahmin ediliyor. Bu hisselerin bir kısmı Turkcell Holding, bir kısmı da Turkcell İletişim hisselerinden oluşuyor. Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet ekim ayı sonunda yapması gereken 135 milyon dolarlık ödemeyi gerçekleştirememiş ve dördüncü kez temerrüde düşmüştü. Bunun ardından TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, grubun kendilerine ödemenin tümünü kasım ayında yapacağını ilettiğini belirtmiş ve aksi takdirde erken ödeme anlaşmasının yerini grubun borcunu 1 milyar dolar artıracak olan eski anlaşmanın alacağını belirtmişti.
Para Alfa'dan geldi
Edinilen bilgiye göre daha önceki bazı taksitleri de Turkcell'e ortak olmak isteyen Rus Alfa Grup'tan alan Çukurova Holding bu kez de aynı kaynağı kullandı. TMSF'ye yakın kaynaklar paranın Alfa tarafından Çukurova'ya aktarıldığını tahmin ettiklerini söyledi. Sağladığı finansman desteğiyle Çukurova'nın hem TMSF'ye borcunu tasfiyesine, hem de Yapı Kredi Bankası'na olan borcunu önemli ölçüde azaltmasına olanak sağlayan Alfa, Turkcell'in ortağı olacak.
Çukurova Holding'in, ana hissedarı olduğu Turkcell'in yüzde 27.2'sini TeliaSonera'ya satmayarak Rus Alfa ile yeni bir finansman anlaşması yapması üzerine TeliaSonera'nın gittiği uluslararası tahkimin Çukurova'ya getirdiği Turkcell hisselerinde işlem yapmama talebinin 22 Kasım itibarıyla kaldırıldığı dün grup tarafından açıklanmıştı.
YKB de dün yaptığı açıklamada Çukurova'nın, Turkcell İletişim ve Turkcell Holding hisselerinde sahip olduğu 1 yıl içinde satın alma opsiyonunu kullanacağını belirtti ve hisselerin Çukurova Grubu şirketlerine devri için işlemlerin başladığını duyurdu. Bu çerçevede Çukurova, Alfa'dan sağladığı 3.3 milyar dolarlık finansmanın 1 milyar 593 milyon dolarlık hisse senedine çevrilebilir tahvil kısmını YKB'deki doğrudan ve dolaylı yüzde 13.15'lik Turkcell İletişim hissesini alıp, Alfa grubuna aktarmada kullanacak. Bu işlem sonrasında Alfa, Turkcell İletişim'in efektif olarak yüzde 13.22'sine sahip olacak. Çukurova'nın ise Turkcell İletişim'deki efektif hissedarlık oranı yaklaşık yüzde 27'ye gerileyecek. (Radikal)
Toplam borç ödemesi 3.1 milyar dolara ulaştı
Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in dünkü 947 milyon dolarla son 1.5 yıl içinde TMSF ve Yapı Kredi Bankası'na yaptığı toplam ödemenin miktarı 3 milyar 134 milyon dolara ulaştı. Karamehmet bu rakamla 'Türkiye'nin en çok borç ödeyen işadamı ve batık banka patronu' unvanlarının da sahibi oldu. Karamehmet paranın çok küçük kısmını kendi kaynaklarından sağladı. TMSF'ye borç ödemek için ağırlıklı olarak Alfa'nın kaynaklarını kullanan ve Turkcell'in yüzde 13.22 hissesini bu gruba devredecek olan Karamehmet Yapı Kredi'ye olan borçlarını ödemek için de bankanın kendisine ait hisselerini Koç Grubu ile İtalyan bankacılık devi Unicredit'in ortak şirketi Koç Finansal Hizmetler'e (KFH) sattı. KFH hisseler karşılığı ödemesi gereken parayı Yapı Kredi'ye yatırarak Karamehmet'in borçlarının önemli bölümünü tasfiye eti. Karamehmet, böylelikle Yapı Kredi'ye olan borcunun 1 milyar 34 milyon dolarlık bölümünü ödemiş oldu ve Yapı Kredi ile TMSF'ye toplam borç ödemesi 3 milyar 134 milyon dolara ulaştı. KFH Karamehmet'in borcunun 304 milyon dolarlık bölümünü sildi. Ancak Karamehmet'in Yapı Kredi Bankası'na bu ödeme ve indirime rağmen 792 milyon dolar borcu kaldı.
Ahmet Ertürk: 1.5 yılda bitti
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk 2.1 milyar dolar gibi büyük miktarda bir kamu alacağının yaklaşık 1.5 yıl içinde tahsil edildiğini belirterek "947 milyon doları en kısa sürede Hazine'ye aktaracağız" dedi. Ertürk paranın Hazine'ye aktarılmasıyla birlikte faizlerdeki düşüşün daha da hızlanacağını belirterek şunları söyledi:
"Önümüzdeki günlerde yapacağımız tahsilatlar ve satışlarla birlikte Hazine'ye katkımız daha da artacak. Bu da hem faizler, hem de toplam borç stoku üzerinde olumlu etkisini gösterecektir. TMSF'nin tüm çalışanları sebep olunan kamu zararının azaltılması için geceli gündüzlü çaba sarf etmektedirler. Kendilerine bu çabalarından dolayı teşekkür ederim."
Ertürk, önümüzdeki günlerde batık banka patronlarından Korkmaz Yiğit ve Erol Aksoy ile yapılan görüşmelerin sonuçlanacağını belirterek "Kısa süre içinde anlaşmaları imzalayacağız" dedi.