'Çukurova'da üretim başlıyor

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaklaşık 2.5 yıldır kapalı bulunan Çukurova Holding'e ait Çukurova Sanayi İşletmeleri'nin, yeniden açılacağı açıklandı.

TARSUS - Mersin'in Tarsus ilçesinde yaklaşık 2.5 yıldır kapalı bulunan Çukurova Holding'e ait Çukurova Sanayi İşletmeleri'nin, yeniden açılacağı açıklandı. Teksif Sendikası Tarsus Şube Başkanı Necdet İnandıoğlu, Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ile İstanbul'da yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını söyledi.
Çukurova Sanayi İşletmeleri'nin işçilerine maaş, ikramiye ve tazminat olarak toplam 20 milyon YTL borcu bulunduğunu ve bu borcun işçilere aylık taksitlerle ödeneceğini belirten İnandıoğlu, fabrikanın ayrıca maliye, SSK ve piyasaya da 40 milyon YTL civarında borcunun bulunduğunu aktardı. Sendika olarak fabrikanın iflasını istemeyi düşünmediklerini kaydeden İnandıoğlu, şöyle konuştu: "Fabrikanın, bağlı bulunduğu holdinge 150 milyon dolar borcu olduğunu biliyorduk. Eğer iflasını isteseydik, üyelerimiz para alamayacaktı. Yaptığımız görüşmede işçilerimizin tüm borçları 2006 yılında ödenecek, ayrıca çalışanlara alacaklarının dışında 300'er YTL fark verilecek. Fabrika 2006 yılının ikinci yarısından itibaren üretime başlayacak. Bu sayede Tarsus ekonomisine de ayda 2 milyon YTL sıcak para girişi sağlanmış olacak."