Çukurova'nın petrol şirketine İngiliz ortak geldi

Çukurova'nın petrol şirketine İngiliz ortak geldi
Çukurova'nın petrol şirketine İngiliz ortak geldi

Yeni şirketin CEO?su Mehmet Sepil (sağda), icracı yöneticisi de Mehmet Emin Karamehmet olacak.

İngiliz petrol arama şirketi Heritage Oil, Çukurova'ya ait Genel Enerji'yle birleşiyor. 5.5 milyar dolar değerindeki yeni şirkette Çukurova ile ortakları da yüzde 50 hisseye sahip olacak

LONDRA/İSTANBUL - İngiltere merkezli doğalgaz ve petrol arama şirketi Heritage Oil, Çukurova Grubu’nun bir şirketi olan ve Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren Genel Enerji’yi satın alarak bu şirketle birleşme amacıyla bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladı.
Heritage Oil, anlaşmayla Kuzey Irak’taki faaliyetlere odaklanacak yaklaşık 5.5 milyar dolar değerinde yeni bir şirketin oluşacağını açıkladı. Açıklamaya göre, Heritage Oil, ödemeyi hisseyle yapacak ve Genel Enerji şirketinin ortakları yeni grubun yüzde 50’sine sahip olacak. Yaklaşık 2.5 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Heritage Oil ayrıca Genel Enerji’nin varlıklarının değerinin 3.3-3.6 milyar dolar arasında hesaplandığını da açıkladı. Heritage Oil’in CFO’su Paul Atherton telekonferans yoluyla gazetecilere yaptığı açıklamada, Heritage’ın söz konusu görüşmelerin açıklanmasından önceki piyasa değerinin de 2.4 milyar dolar olduğunu söyledi. Londra borsasında hisseleri işlem gören Heritage’ın Uganda ve Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi topraklarındaki petrol sahalarında hisseleri bulunuyor.
Heritage geçen ay, Kürt bölgesindeki Miran blokunda yer alan verimli bir kuyuda tahmin edilen ham petrolün, 4.2 milyar varile ulaşabileceğini açıklamıştı. Genel Enerji ise, aynı bölgede Miran’ın yanı sıra, Tak Tak ve Takve petrol bloklarında ruhsat sahibi. Şirket aynı zamanda Tak Tak Petrol Rafinerisi’ni işletme hakkına da sahip. Bu rafinerinin, aşamalarla tamamlanarak 2010 yılında günde 60 bin varil petrol işler duruma gelmesi planlanıyor. 
Genel Enerji’yi bünyesine alarak genişleyecek olan Heritage, Genel Enerji’nin Takve ve Tak Tak işletmelerinden gelecek nakit akışıyla, grubun elindeki alanlarda yeni işletmeler kurulmasını sağlayacak. Ancak her ne kadar Kuzey Irak’ta üretilen petrolün ihracatı başladıysa da, yabancı petrol şirketlerine ödeme yapmak için bir mekanizma oluşturulmadı.  Paul Atherton, bunun yakında gerçekleşmesini beklediğini söyledi.

Karamehmet de yönetimde
Heritage şirketinin kurucusu Tony Buckingham, daha önce Sandline gibi askeri nitelikli birlikleri kiralayan şirketlerle çalışmış olan eski bir paralı asker. Reuters verilerine göre, Heritage’ın üçte biri Buckingham’a ait. Genel Enerji ve Heritage’ın vardıkları anlaşmaya göre Buckingham, yeni oluşacak grubun icracı başkanı olacak. Yeni şirket ‘HeritaGE Oil Plc’ adını alacak. Halen Genel Enerji’nin icracı yöneticisi olan Mehmet Sepil, yeni grubun CEO’su, halen Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Emin Karamehmet ise icracı yöneticisi olarak görev yapacak. Paul Atherton ise, yeni şirketin CFO’su olarak görevini sürdürecek.  Bu arada, Genel Enerji’nin yüzde 56’sı Çukurova Grubu’na, kalan kısmı da büyük oranda şirket CEO’su Mehmet Sepil’e ait bulunuyor. (Radikal)