Cumhurbaşkanı Gül 'Babacan' diyecek

Cumhurbaşkanı Gül 'Babacan' diyecek
Cumhurbaşkanı Gül 'Babacan' diyecek

Cumhurbaşkanı Gül Meclis açılışında popülist uygulamalardan uzak durulması nı isteyecek.

Gaz-fren tartışmasında Başbakan Çağlayan'dan yana tavır koyarken Cumhurbaşkanı Gül'ün Babacan'a destek vereceği belirtiliyor.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Ekonomide gaz-fren tartışmalarının yaşandığı şu günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , tavrını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan yana koydu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a da “Bizim yatırıma ihtiyacımız var” diye seslendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 1 Ekim tarihinde yapacağı açılış konuşmasında ise Babacan’a üstü örtülü ama güçlü destek vereceği belirtildi. Gül’ün Babacan’ın ismini kullanmadan popülist harcamalardan kaçınılması gerektiğini vurgulayacağı ifade edildi.
Bir süredir hükümet üyeleri arasında gaz-fren-faiz tartışmasına bir televizyon programında; “Ben, şu andaki faiz oranını hâlâ yüksek buluyorum. Bu faiz oranının daha düşmesi lazım. Tabii Merkez Bankası bağımsız karar verme yetkisine sahip. Fakat bu, devamlı korunduğu içindir ki o fren rahatsız edici olabilir” sözleriyle katılan Erdoğan, Zafer Çağlayan’a, “Zafer Bey’in deyimiyle orada balata aşınıyor” sözleriyle destek çıktı. Erdoğan, Babacan’a ise “Ali Beyler de piyasa faizleri üzerinden daha çok şey yapıyor. Bütçe disipliniyle onu ilintili hale getirirsek, yanlış yaparız. Bizim ağırlıklı olarak yatırıma ihtiyacımız var” dedi. 

Kriz hâlâ sürüyor! 

Tartışmalar sürerken Babacan’a desteğin Cumhurbaşkanı Gül’den geleceği belirtiliyor. Gül’ün desteği 1 Ekim’de Meclis açılırken yapacağı konuşmada popülist harcamalardan uzak durulması konusunda ‘güçlü’ mesaj yoluyla vereceği öğrenildi. Avrupa’da hâlâ krizin sürdüğünü konuşmasında vurgulayacak olan Gül’ün, bütçe disiplinine özel bir vurgu yapacağı belirtildi.
Gül geçen yıl da ekonomi ile ilgili sorunlara değinmiş, cari açıkla ilgili önemli uyarılarda bulunmuştu. Gül, “Bugüne kadar cari açıkla ilgili sorunlarımıza çoğu kez döviz kuruyla çare aradık. Son büyüme ve cari açık rakamları ülkemizin cari açık sorununun önemli bir bölümünün yapısal olduğuna işaret ediyor” demişti. Ayrıca küresel krize de değinen Gül, “Yeni bir küresel kriz beklentisi üretici, tüketici ve yatırımcıları etkilemektedir. Tasarruf eğilimimizin düşük olması bizim için zafiyet oluşturmaktadır. Küresel kriz beklentilerine rağmen Türkiye ekonomisi sağlam temellere oturmaktadır” yorumunu yapmıştı.

bigPara.com