'Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı'

Devlet Bakanı Ali Babacan, 2004 yılında gayrisafi milli hasılada (GSMH) sağlanan yüzde 9.9'luk büyümenin, 1966 yılından bu yana en büyük büyüme oranını temsil ettiğini söyledi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Ali Babacan, 2004 yılında gayrisafi milli hasılada (GSMH) sağlanan yüzde 9.9'luk büyümenin, 1966 yılından bu yana en büyük büyüme oranını temsil ettiğini söyledi. Babacan, "Bu büyüme ne parasal bir genişlemeye dayanan, ne de bütçe açıklarına dayanan bir büyüme. Bu büyüme, çok sıhhatli, sürdürülebilir ve özel sektörün öncülüğünde meydana gelmiş bir büyüme" dedi.
Babacan, Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) bahar toplantılarına katılmak üzere İspanya'ya gitti. Madrid'e hareketinden önce açıklama yapan Babacan, toplantının açılış konuşmasını kendisinin yapacağını kaydetti.
2004 yılında, kişi başına düşen milli gelirin de 4 bin 172 dolar olarak hesaplandığını ifade eden Bakan Ali Babacan, şunları kaydetti:
"Satınalma gücü paritesine göre hesaplama henüz bitmedi, ama 7 bin doların üzerinde satınalma gücü paritesine göre hesaplanmış fert başına düşen gayrisafi yurtiçi hasıla söz konusu. 4 bin 172 dolarlık fert başına gayrisafi milli hasıla ve 7 bin doların üzerindeki satın alma gücü paritesine göre hesaplanmış yurtiçi hasıla, her iki rakam da Cumhuriyet tarihinin rekoru. En yüksek gelire 2004'te ulaştık.