'Cumhuriyet' üretimi azaldı

Altın fiyatları, uluslararası piyasalarda rekor üstüne rekor kırarken, Darphane'nin cumhuriyet altını üretimi azaldı.

ANKARA - Altın fiyatları, uluslararası piyasalarda rekor üstüne rekor kırarken, Darphane'nin cumhuriyet altını üretimi azaldı. Nitekim yılın dört aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre üretim adet olarak yüzde 16,9, ağırlık olarak da yüzde 11,5 geriledi. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerinden yapılan hesaplamaya göre, yılın dört aylık döneminde adet bazında üretim, 7,8 milyon adetten 6,5 milyona düştü. Ağırlık bazında da 26,6 ton seviyesinde bulunan üretim 23,6 tona kadar indi.
Adet düştü, ağırlık arttı
Geçtiğimiz yılın nisan ayında üretilen 1 milyon 219 bin adet cumhuriyet altınına karşılık, bu yılın aynı ayında 950 bin adetlik üretim rakamına inildi. Böylece adet bazında yüzde 22,1'lik düşüş yaşanmış oldu. Ağırlık bazında ise üretim yaklaşık 3,7 tondan 3,9 tona yükseldi. Burada görülen yüzde artış ise yüzde 4,5 olarak hesaplandı.
Bu arada Darphane, meskük ve ziynet olarak nitelenen iki tür cumhuriyet altını basıyor. Meskük altın, üzerinde Atatürk kabartması olduğu için Atalira olarak da anılıyor. İnceltilmiş şekilde basılan ziynet altını ise genelde takı olarak alınıyor.