D200 için 300 Türk ismi

Fiat'ın Türkiye'de üreteceği hafif ticari araç D200 için Türkçe isim önerileri yağıyor. D200'ün isminin Türkçe olacağının açıklanmasından bu yana halktan sayısız e-mail, telefon ve...
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

KIEV - Fiat'ın Türkiye'de üreteceği hafif ticari araç D200 için Türkçe isim önerileri yağıyor. D200'ün isminin Türkçe olacağının açıklanmasından bu yana halktan sayısız e-mail, telefon ve faks yoluyla öneri aldıklarını söyleyen Tofaş İcra Kurulu Başkanı Alfredo Altavilla, "Çünkü Türk halkı hakikaten D200'ün, Türkçe isim taşıyacak olmasından gurur duydu ve bunu görmek benim açımdan çok mutluluk verici bir gelişme" dedi.
Altavilla, dört hafta içinde D200'ün isminin netleşeceğini anlattı. Şu anda ajansların çok yoğun bir şekilde çalıştığını, kendisinin de eline ulaşan bu teklifleri ajanslara ilettiğini dile getiren Altavilla, düşünülen ismin kuş adı olup olmayacağı yönündeki soru üzerine şunları söyledi:
"Onu şimdiden söylemem mümkün değil, çünkü çok farklı öneriler var. Kimi öneriler arasından Türkiye'den bazı şehirler ve yöre isimleri var. Aynı zamanda eski Türk kahramanlarının isimleri de öneriliyor. Öneriler arasında kuş isimleri de var. Şu ana kadar 300 öneri aldık. Ayrıca milyar dolarlık şirketleri yönetenler, vakit ayırıp beni arıyorlar 'Sizinle yüz yüze tanışmıyoruz ama D200 için bir isim aradığınızı duydum, benim aklıma çok ilginç bir fikir var' diye bana ulaşıyorlar. Bunlar başka sektörlerde faaliyet gösteren insanlar, ama hepsi bu projeye çok yakından ilgi gösterdiler." Kiev'de Türkiye'den gazetecilerle bir araya gelen Altavilla, burada gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Fiat'ın 17 çeyrek üst üste eksi hanesini, artıya çevirmeyi başardığını ifade eden Altavilla, 2005'in kendileri için başarılı bir yıl olduğunu anlattı.
2005 yılının başında arabalarla ilgili olmayan konuları halletme kararlılığıyla yola çıktıklarını ifade eden Altavilla, yılın ikinci yarısına gelindiğinde bütün modelleriyle birlikte büyük başarı kazandıklarını, bunun da kârlılıklarına yansıdığını söyledi.
Altavilla, bir gazetecinin, kendisinin Fiat'ın Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, bu yatırımın 3 yıla yayılacağını, 2006 yılında bunun 350 milyon dolarlık kısmının gerçekleşeceğini söyledi.
Yatırımlar sürecek
Altavilla, MiniCargo ve D200 dışında Fiat'ın yeni yatırımının sorulması üzerine de "Ek yatırımın bir kısmı, henüz size açıklamadığım yeni yatırım için kullanılacak. Biraz sabırlı olun" dedi. Altavilla, fabrikaları için de güncelleme amacıyla birtakım yatırımlar yapacaklarını söyledi.
Brezilya ile yarışıyoruz
Alfredo Altavilla, Tofaş'ın Fiat grubu içinde tasarım açısından yerinin sorulması üzerine, operasyonlar açısından Tofaş'ın Fiat'ın en önemli üç operasyonundan biri olarak nitelendirildiğini söyledi. Fiat'ın Türkiye'de çok önemli mevcudiyeti bulunduğunu belirten Altavilla şöyle konuştu:
"Fiat'ın faaliyet gösterdiği bütün sektörlerde, Türkiye pazarında da yer aldığını görüyoruz. Binek veya ticari otomobil, traktörleriyle birçok alanda faaliyet gösteriyor. Bu anlamda Türkiye Fiat'a çok olumlu katkılarda bulunuyor. Türkiye'nin karşılaştırılabileceği tek bir pazar varsa o da Brezilya'dır. Brezilya da gerçekten çok iyi performans gösteriyor." Tofaş üst yöneticisi Alfredo Altavilla, Çin'de Doblo üretimi konusunda da, altyapı çalışmalarının devam ettiğini, 2006 yılı sonunda Doblo'nun Çin'de üretilmesinin planlandığını bildirdi.
Altavilla, Renault'nun Romanya'daki Dacia tesislerinde Logan üretimine karşı, Fiat'ın da Türkiye'de Albea üretmesi konusunda yöneltilen bir soru üzerine, "Bu konuda bu proje henüz onaylanmadı" dedi. Altavilla, kararın mart ayı sonundan önce netleşeceğini söyledi. Altavilla, önümüzdeki hafta ilginç bir açıklama yapacaklarını da sözlerine ekledi.
'Türkiye'de Mavi devrim yaptık'
Altavilla, otomotiv gazetecilerinin oluşturduğu 'Auto Best' jürisi tarafından 'Gelişmekte Olan Ülkelerde Yılın Yöneticisi' seçildi. Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ, Makedonya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, Polonya ve Kıbrıs Rum Kesimi'nden gazetecilerin oluşturduğu jüri, Altavilla'yı, şirketin yeniden yapılanmasında ve yeni ortaklıklara imza atmasında görev üstlenmiş olması ve Tofaş'a yeni ve büyük bir ivme kazandırmaya başlaması nedeniyle ödüle layık gördü. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen ödül töreninde konuşan Altavilla, bu ödülde Tofaş'ta çalışan 5 bini aşkın emeğin ve alınterinin bulunduğunu söyledi. Altavilla, "Fiat, söz konusu 13 ülkenin yer aldığı bölgenin önemini ve potansiyelini gören ilk global markalardan biri olmakla kıvanç duyuyor. Özellikle Polonya ve Türkiye, Fiat'ın önemli üretim yerleri. Geçen yıl açıkladığımız yatırımlarla Türkiye, Brezilya ve Çin ile birlikte Fiat Auto'nun en önemli 3 üretim yerinden biri olma özelliğine ulaştı. Yatırımlarımız artarak devam edecek. Nasıl Ukrayna bir süre önce turuncu devrimi gerçekleştirdiyse, Fiat ve Tofaş da geçen yıl başlattığı ataklarla mavi devrimi yapıyor."