Daewoo'nun eski patronuna 10 yıl hapis

Güney Kore'nin müflis sanayi devi Daewoo'nun kurucusu Kim Woo-Choong, yolsuzluk ve iflasa bağlı olarak hesabına usulsüz para aktarmaktan suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

SEUL - Güney Kore'nin müflis sanayi devi Daewoo'nun kurucusu Kim Woo-Choong, yolsuzluk ve iflasa bağlı olarak hesabına usulsüz para aktarmaktan suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Sanayi imparatorluğunun 1999'da yıkılmasından sonra yurtdışına kaçan ve milyarlarca dolar yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 2001'den itibaren kırmızı bültenle arandıktan sonra geçen yıl ülkesine dönen 69 yaşındaki Kim, Seul merkez bölge mahkemesi tarafından ayrıca 22.5 milyar dolar gibi bir astronomik miktarı iade etme ve on binlerce dolar para cezası ödemeye mahkûm edildi. Daewoo yüzünden insanların başına dert açmış olduğuna üzüldüğünü söyleyen ve halktan özür dileyen Kim Woo-Choong, "adaletin tecelli etmesi için üzerine düşeni yapacağını" söylemişti.
Kim Woo-Choong, Daewoo'nun konkordato ilan etmesi üzerine Temmuz 1999'da 80 milyar dolar borçla yurtdışına çıkmıştı. Savcılar, Kim'i "1997'deki mali kriz döneminde, üst düzey yöneticilerin hesaplarda yaptığı şişirmeden haberi olmasına rağmen bir şey yapmamak ve firmanın denizaşırı faaliyetlerinde kullanmak üzere İngiltere'de oluşturduğu hesaptan kendi hesabına 20 milyar dolar geçirmekle" suçlamıştı.