Daewoo'nun kaçak patronu yurda döndü

Güney Kore'nin müflis sanayi devi Daewoo'nun kurucusu Kim Vu Çong, adalete teslim olmak üzere ülkesine döndü. Sanayi imparatorluğunun 1999'da yıkılışı sonrası yurtdışına kaçan ve...

SEUL - Güney Kore'nin müflis sanayi devi Daewoo'nun kurucusu Kim Vu Çong, adalete teslim olmak üzere ülkesine döndü. Sanayi imparatorluğunun 1999'da yıkılışı sonrası yurtdışına kaçan ve milyarlarca dolar yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 2001 yılından bu yana kırmızı bültenle aranan 68 yaşındaki Kim, Seul Incheon havaalanına indikten sonra kendisini bekleyen gazetecilere, Daewoo yüzünden insanların başına dert açmış olduğuna üzüldüğünü söyledi ve halktan özür diledi.
Kim, Daewoo'nun Temmuz 1999'da 80 milyar dolar borçla iflası üzerine yurtdışına çıkmıştı. Savcılar, grubun kurucusu Kim'in 1999'dan bu yana Fransa, Almanya, Sudan ve Fas gibi birçok ülkede görüldüğünü belirtmiş, eski sanayicinin geri getirilmesinin zor olduğunu, zira ülkedeki birçok politikacıyla yakın ilişkisi olan Kim'in getirilmesi için üst düzey yetkililerden onay çıkmadığını öne sürmüşlerdi.
Savcılar, Kim'in 1997'deki mali kriz döneminde, yöneticilerin hesaplarda yaptığı şişirmeden haberi olmasına rağmen önlem almadığını firmanın İngiltere'deki hesabından kendi hesabına 20 milyar dolar geçirdiğini iddia ediyor. Daewoo'nun yedi eski yöneticisi de 2001 yılında yedi yıla varan hapis cezaları almış dördü devlet başkanı tarafından affedilmişti. Daewoo'nun batışı 1997-98'de 'Asya krizi'nden olumsuz etkilenen Güney Kore'nin IMF'den 58 milyar dolar kredi almasına neden olmuştu.