Dağıtım ihaleleri gecikiyor

Geçen yıl açıklanan Enerji Strateji Belgesi'nde 31 Mart'ta çıkılacağı taahhüt edilen dağıtım bölgeleri ihaleleri, özelleştirme yöntemi tartışması, yasal düzenlemelerin çıkmaması nedeniyle temmuz-ağustosa sarkacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Geçen yıl açıklanan Enerji Strateji Belgesi'nde 31 Mart'ta çıkılacağı taahhüt edilen dağıtım bölgeleri ihaleleri, özelleştirme yöntemi tartışması, yasal düzenlemelerin çıkmaması nedeniyle temmuz-ağustosa sarkacak.
İlk etapta hazırlığı tamamlanan İstanbul-Anadolu yakası, Konya-Meram ve Sakarya bölgelerinin ihalesine çıkılması bekleniyor. Elektrik dağıtım bölgelerinin ihale hazırlığının tamamlanması için öngörülen süre bu perşembe sona eriyor. Bu amaçla, geçen cuma Enerji Bakanı Hilmi Güler başkanlığında, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Ahmet Tıktık, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan uzmanların katıldığı toplantı yapıldı. Toplantıda Kilci'nin dağıtım özelleştirmesine ilişkin bir sunum yaptığı öğrenildi.
'İstanbul, Konya, Sakarya hazır'
ÖİB, İstanbul Anadolu yakası dağıtım bölgesi ile Konya-Meram ve Sakarya dağıtım bölgeleri için ihale hazırlıklarını tamamladı ve ilgili şartnameleri hazırlandı. Ancak Kilci, Elektrik Piyasası Yasası'nda tarifeler ve fiyatlandırmada bazı yasal değişiklikler yapılması gerektiğine dikkat çekti. Enerji Strateji Belgesi'nde, 31 Mart 2005'e kadar hazırlıklarının tamamlanarak, ihalelere çıkılacağı, 31 Aralık 2006 tarihine kadar da tüm bölgelerin özelleştirileceği belirtilmişti. Ancak, Kilci'nin sunumda, 'tarife onayı', 'tarife eşitleme' ve 'ihale süreci'ne dikkat çekerek, özelleştirmelerin ancak temmuz-ağustosta başlayabileceğini vurgulandı. Uzun süredir bakanlık, EPDK, ÖİB, TEDAŞ, Hazine ve Danıştay arasında yöntem konusunda uzlaşı sağlanamamıştı. Güler, toplantıda yeniden kurumların görüşünü aldı.
Danıştay'ın mülkiyet satışına yönelik iptal kararları nedeniyle ÖİB, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmeyi benimsiyor. Dünya Bankası ve Hazine ise yabancı sermayenin ihaleye girmesi için 'varlık satışı'nı istiyor. Güler'in toplantıda özelleştirme sonrasında elektrik fiyatının artmamasını istediği öğrenildi.