Dağıtım şirketlerinden ödeme emrine dava

Petrol Ofisi (PO) ve iştiraki ERK Petrol Yatırımları ile Turcas Petrol, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verdiği cezaların, ilgili vergi dairelerince ödemesine ilişkin ödeme emirlerinin geldiğini açıkladı.

İSTANBUL - Petrol Ofisi (PO) ve iştiraki ERK Petrol Yatırımları ile Turcas Petrol, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verdiği cezaların, ilgili vergi dairelerince ödemesine ilişkin ödeme emirlerinin geldiğini açıkladı. Şirketler ödeme emirlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açacak. Petrol Ofisi ve Turcas Petrol, borsaya gönderdikleri açıklamalarda, EPDK'nın lisansı olmayan bayilere akaryakıt sattıkları gerekçesiyle verdiği para cezalarının ödenmesi için ilgili vergi dairelerinden ödeme emirlerinin tebliğ edildiğini bildirdi. Açıklamada, EPDK tarafından PO ve ERK Petrol Yatırımları aleyhine uygulanan idari para cezalarına ilişkin kararların iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla Danıştay 13'üncü Dairesi nezdinde açılan davaların ise devam ettiği hatırlatıldı.
Açıklamada, devam eden davaların yanı sıra söz konusu ödeme emirlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması için ilgili mahkeme nezdinde davalar açılacağı kaydedildi. EPDK, aralarında Petrol Ofisi, ERK Petrol ve Turcas Petrol'ün de bulunduğu 28 akaryakıt dağıtım şirketine lisanssız bayilere akaryakıt sattıkları gerekçesiyle toplam 1.6 milyar YTL para cezası vermişti. EPDK Petrol Ofisi'ne 499.4 milyon YTL, Turcas Petrol'e ise 113.6 milyon YTL'lik idari para cezası vermişti.