Dağıtım yabancıya tam açıldı

Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci, elektrik dağıtım özelleştirmelerinde yalnızca toplam dağıtımın yüzde 50'sinden fazlasının yabancı şirketlerin elinde olmaması koşulu bulunacağını söyledi.

ANKARA - Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanı Metin Kilci, elektrik dağıtım özelleştirmelerinde yalnızca toplam dağıtımın yüzde 50'sinden fazlasının yabancı şirketlerin elinde olmaması koşulu bulunacağını söyledi. Birçok bölgede yabancıların yüzde 100 hisse sahibi olabileceğini belirten Kilci, 20 dağıtım bölgesinin özelleştirilmesinin sonuna doğru yabancı kısıtlaması olabileceğini vurguladı.
20 dağıtım bölgesinin dört aşamada özelleştirileceğini açıklayan Kilci, Başkent, Sakarya ve İstanbul Asya için ilana çıkmasıyla ilk aşamayı başlattıklarını ifade etti. İkinci aşamada üç yada dört bölgenin ilana çıkacağını belirten Kilci, ikinci aşamanın 2007'de başlayacağını söyledi. İkinci aşama şirketlerinin ilana çıkması için ilk aşamanın bütünüyle tamamlanmasını beklemeye gerek olmadığını belirtti.
'2008 yılına sarkabilir'
Yılbaşında yaptıkları plan çerçevesinde elektrik dağıtım özelleştirmelerini 2007'nin sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirten Kilci, "Gecikmelerden dolayı ısrarlı olmak zor. Dağıtımın özelleştirmelerinin tamamlanması piyasa şartları ve sürece göre şekillenecek" diyerek, sürecin 2008'e sarkabileceğini sözlerine ekledi.
Başkent, Sakarya ve İstanbul Asya dağıtım bölgeleri ihalesi için ön yeterlilik başvurularının 4 Ekim 2006'da alınacağını açıklayan Kilci, 5-12 Ekim 2006 günlerinde ön yeterlilik değerlendirmesi yapılacağını bildirdi. 20 veya 25 Ekim 2006'da bilgi odasına giriş sürecinin başlayacağını ve iki hafta süreceğini belirten Kilci, bu sürecin büyük ölçüde elektronik ortamda yapılacağını ancak isteyen şirketlere alan gezisi olanağı sağlanacağını söyledi.
EPDK'nın onayladığı lisans süresi doğrultusunda işletme hakkının 30 yıllığına devredileceğini belirten Kilci, her bölge için yatırım şartı olduğunu vurguladı. En az yatırım miktarının belirlendiğini ve bunun tarifenin bir unsuru olduğunu anlatan Kilci, "Yatırımları EPDK kontrol edecek" dedi..
'Elektrik üretebilecekler'
Kanunda yapılan değişiklikle dağıtımcının bölgedeki elektriğin yüzde 20'sini üretebileceği şartının kaldırıldığını da anımsatan Metin Kilci, "Dağıtımı alan elektriğin yüzde 100'ünü üretebilecek" diye konuştu.