'Daha fazla fon çekeceğiz'

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Türk ekonomisine ve ulusal paraya duyulan güvenin arttığını belirterek, "Bu da Hazine'nin işini kolaylaştıracak ve Basel II'ye geçişi daha yumuşak kılacaktır" dedi.

İSTANBUL - Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Türk ekonomisine ve ulusal paraya duyulan güvenin arttığını belirterek, "Bu da Hazine'nin işini kolaylaştıracak ve Basel II'ye geçişi daha yumuşak kılacaktır" dedi.
Çanakçı, Merkez Bankası'nın düzenlediği 'Finansal İstikrar ve Basel II'nin Etkileri' konulu uluslararası konferanstaki konuşmasında, Basel II'nin bankaların sorumlu davranışlarını ödüllendirirken, bunu yapmayanları cezalandırdığını söyledi. Çanakçı, bankacılık sektörünün Basel II'nin sermaye yeterlilik oranları kuralını hemen hissedeceğini ifade etti. Çanakçı, Türk bankalarının Uluslararası Muhasebe Standartları'na uyumu neredeyse tamamladığını, Basel II'ye geçişin, bankacılık sektöründe konsolidasyon eğilimini daha da vurgulayacağını ve uluslararası mali sektörle daha fazla entegrasyonu öne çıkaracağını ifade etti. Çanakçı, şunları kaydetti:
Banka çalışanına övgü
"Biz denetlemenin iyileşmesi ve piyasa disiplini ile yatırımcıların Türk mali sistemine güvenlerinin artarak daha fazla fon, finansman çekeceğimize inanıyoruz."
Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanlar Kurulu Üyesi Susan Schmidt Bies, Türk bankalarında fevkalade elemanlar bulunduğunu ifade etti. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Basel II'ye geçildiğinde Merkez Bankası faaliyetlerinin kolaylaşacağını ifade etti. Şili Banka ve Finansal Kuruluşlar Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Enrique Marshall "Gelişmekte olan ülkeler için Basel II fırsat" dedi.