Daha gemideyken satılan 30 bin liralık Duster, Dacia'yı uçurdu

Daha gemideyken satılan 30 bin liralık Duster, Dacia'yı uçurdu
Daha gemideyken satılan 30 bin liralık Duster, Dacia'yı uçurdu
Fiyatı 30 bin liradan başlayan Dacia Duster'da kasım ayına kadar sıra oluştu. Daha gemideyken satılan Duster, Dacia'nın pazar payını ikiye katlayıp Türkiye'nin en hızlı büyüyen markası yaptı
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Uygun fiyatlı ve kullanışlı modelleriyle satışlarını her geçen yıl artıran Dacia, Türkiye ’deki tarihi satış rekorunu bu yıl kıracak. 2004 yılında tek modelle pazara giren Dacia, bu yıl satışa sunduğu Türkiye’nin en uygun fiyatlı cipi Duster ile toplam 15 bin adetlik satışa ulaşacak.
Mart ayından bu yana hep sıraya girilerek alınan Duster, şimdiden Dacia’yı ilk sekiz ayda en hızlı büyüyen marka yaptı. Geçen yılın ilk sekiz ayında yüzde 1.3 pazar payına sahip olan Dacia bu yıl pazar payını yüzde 2.5’e çıkarıp ilk 10 markadan biri haline geldi. 

Hedefler altüst oldu
Dacia’daki büyümenin asıl kahramanı, uygun fiyatına rağmen ağabeylerinden geri kalmayan 4x4 modeli Duster oldu. Renault kanatları altındaki Dacia’nın en önemli yeniliği olan Duster, mart ayının sonunda satışa sunulmuştu. 2 Mart’ta sipariş alınmaya başlanan Duster, ağustos sonu itibarıyla 1200 adet sattı. Ocak ayında toplamda 1500 adet olarak belirlenen hedef de ikiye katlanarak bu yılın tamamı için 3 bin adede çıktı.
Dacia’nın büyümesinde hem pazardaki patlayan talep hem de 29 bin 990 liralık etiketi etkili oldu. Dacia, ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan dönemde şimdiye kadar yaptığı toplam satışı da geçecek. Son üç ayda 1500’den fazla satış yapmak isteyen Dacia, 3 bin adetlik hedefin bile üzerine çıkacak.

SUV sınıfını karıştırdı
Markayı ve Duster’ın satışlarını konuştuğumuz Dacia Türkiye Marka Yöneticisi Orhan Çetin, ekim ayında gelecek 500 Duster’ın tamamının şimdiden satıldığını söylüyor.
“Yetkili satıcılara Duster almak istiyorum dediğinizde kasıma sıra yazıyorlar” diyen Çetin, ilginin kendilerini bile şaşırttığını belirtiyor.  Duster’da sadece 4x2 versiyonla bu sonuçları elde ettiklerini anlatan Çetin, “Temmuzda 4x4 de geldi ama sınırlı sayıda oldu. 4x4 ve 1.5 dizel 110 beygirlik motorla gelen aracın performansı da yüksek. Duster, SUV segmentinin altını üstüne getirdi” diyor. 

Beyaz modasına uydu
Orhan Çetin’e göre 4x4 almak isteyip de ulaşamayacağını düşünenler kendilerini Duster’ın içinde buldu. Duster’da şimdiye kadar 200 adet 4x4 versiyon satıldı. Yani iki ayda satışların yarısı 4x4 versiyonuyla yapıldı.
Çetin’in verdiği bilgiye göre en çok 85 beygirlik 1.5 dCi dizel 4x2 Laureate donanımlı Duster satılıyor. Toplamda ise satışların yüzde 80’ini dizel versiyonlar oluşturuyor. Satışların yüzde 60’ı da en lüks donanım versiyonu olan Laureate ile yapılıyor.
Şimdiye kadar yapılan satışlara bakınca Duster’ın da lüks ağabeyleri gibi beyaz modasına uyduğu görülüyor. Duster’da en çok siyah ve beyaz renkler tercih ediliyor.

Avrupalı da sıraya girdi
Duster ile orta sınıf otomobil tüketicilerine SUV imkânı sunduklarını vurgulayan Çetin, “Hedefimiz buydu ve tam 12’den vurduk” diyor. B ve C sınıfındaki otomobilleri kullanan müşterilerin yanında Duster’ı alanlar arasında hafif ticari araç sahipleri de bulunuyor. Çetin, hedeflerinin terk edilen uygun fiyatlı 4x4 müşterileri olduğunu söylüyor.
Geçen yıl yaşanan kriz Avrupa’daki müşterilerin de seçimlerini değiştirdi. Uygun fiyatına rağmen ekonomik motoru ve kullanışlılığıyla rakiplerinden sıyrılan Dacia, Avrupa’da 2011’e gün verilerek satılıyor.

4x4 sistemi Nissan’dan
Dacia Duster’ın 29 bin 990 liralık en ucuz versiyonu 1.6 litre benzinli motorlu ve iki çeker. En pahalı benzinli model 39 bin 700 liraya çıkıyor. Renault modellerinde kullanılan 1.5 dCi dizel motorlu Duster’ın başlangıç fiyatı ise 35 bin 100 lira. En pahalı seçenek de 44 bin 400 TL ile 1.5 dizel 110 beygirlik 4x4 modeli. Duster 4.31 metre uzunluğu ve 1.82 metre genişliğiyle Renault Megane büyüklüğünde. Renault-Nissan ortaklığı, Renault bünyesindeki Dacia’da da kullanılıyor. Duster’da Nissan’da kullanılan 4x4 sistemi bulunuyor. Duster’ın en ucuz modelinde renkli camlar, siyah tavan barları, sürücü hava yastığı, Isofix bağlantı sistemi, Immobilizer, hidrolik direksiyon, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli ön camlar, yüksekliği ayarlanabilir direksiyon, direksiyondan kumandalı radyo CD MP3 standart.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Beyaz