Dalaman ve Didim'e marina

Doğuş Grubu, Bodrum D Marin Turgutreis Marina iki yılda yüzde 100 doluluğa ulaşınca, Didim ve Dalaman'a da marina yapmak için kolları sıvadı.

MUĞLA - Doğuş Grubu, biri Didim, diğeri Dalaman'da iki dev marina daha kurmak için hazırlıklara başladı. Grubun sahibi olduğu Bodrum-Turgutreis'te kurulu D Marin Turgutreis Marina, iki yılda yüzde 100 doluluğa ulaştı. Bir yıl içinde gümrük kapısı açılarak yabancı yatların ve komşu Yunanistan adalarından günübirlik ziyaretlerin önü açıldı, denizden 2005 yılında 30 bin turistin giriş yaptığı Turgutreis ekonomik güce ve potansiyele kavuştu.
Avrupa'nın üçüncü büyük marinası olarak kabul edilen D Marin Marina, çevreye ve kaliteye verdiği önem nedeniyle kısa sürede ulusal ve uluslararası iki ödüle layık görüldü. Denizde 475, karada 200 tekne bağlama kapasiteli marinanın iki yılda yüzde 100 doluluk oranına ulaşması ve bu sürede 10 binin üzerinde yatın konaklama yapması, Doğuş Grubu'nun bölgede yaklaşık 100 milyon dolara mal olacak iki dev marina daha yapma kararı almasını sağladı. Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla Didim'de aralık ayı ortalarında temeli atılacak ve yaklaşık 45 milyon dolara mal olacak 600 tekne kapasiteli Didim D Marina'nın ardından Dalaman'da, Doğuş Grubuna ait bölgenin üçüncü marinasının yapılması için proje geliştirilmeye başlandı.
Beş kat fazla döviz
Turgutreis D Marin Marina Genel Müdürü Ali Erkan Bezirgan, "Her yıl Ege ve Akdeniz'de dolaşan 450 binin üzerindeki yattan sadece 15 binini ağırlayabiliyoruz. Birkaç yıl öncesine kadar konaklamak için sahillerimizde balıkçı barınağı bile bulmakta güçlük çeken ve karadan gelen turiste göre beş kat fazla döviz bırakan yat turizminden daha fazla pay almak için açılan marinalar deniz turizminin parlayan yıldızı oldu. Hızlı hareket edip, önemli yerlere marinalarımızı açarsak Ege ve Akdeniz'de dolaşan yatlardan aldığımız yüzde iki-üç oranındaki payı birkaç yıl içinde yüzde 15-20'lere çıkarırız" dedi.