Dalga değil, vergi devirdi

Tofaş Otomobil Fabrikası'nın ilk altı ayda kârının düşmesinde pazardaki daralmanın etkisinden çok şirketin ertelenmiş vergi avantajının kaybolması etkili oldu.

İSTANBUL - Tofaş Otomobil Fabrikası'nın ilk altı ayda kârının düşmesinde pazardaki daralmanın etkisinden çok şirketin ertelenmiş vergi avantajının kaybolması etkili oldu. Şirket ayrıca önümüzdeki üç yılda 800 milyon avrodan fazla bir yatırım hedefinde olduğunu açıkladı.
Tofaş Otomobil Fabrikası'nın alıt aylık net kârı geçen yılın aynı dönemindeki 80.4 milyon YTL'ye göre yüzde 65.9 azalışla 27.35 milyon YTL'ye geriledi. Net kârdaki düşüşün ertelenmiş vergi yüzünden olduğunu söyleyen Tofaş İcra Kurulu Başkanı (CFO) Nezih Olcay "Yatırım indirimi haklarının üç yılla sınırlandırılmasıyla yatırım indirimimiz üzerindeki vergi avantajı azaldı. Yani kur ve faiz bizi etkilemedi. Pazarda haziranda düşüş oldu ama bunun bilançodaki etkisi çok sınırlı kaldı. Asıl sorun geçmişte yazılan ertelenmiş vergi gelirinin kanundan dolayı ters çevrilmesi ve verginin yükselmesidir. Vergi öncesi kârda düşüş yok" dedi.
'Eylülde satışlar artar'
Tofaş'ın CEO'su Alfredo Altavilla ise yaptığı yazılı açıklamada, "Bir üretici olarak diğer markalara göre dalgalanmadan daha az etkilendik. Tofaş her zaman için uzun dönemli planlar gerçekleştirir. O yüzden dalgalanmalar uzun dönemli planlarımızı etkilemeyecektir" diyerek şöyle devam etti: "Önümüzdeki üç yılda 800 milyon avrodan fazla yatırım yapacağız. Bu yatırımın 350 milyon avrosu 2006 yılında tamamlanacak. Eylül ayından sonra pazar trendleri ve pazar durumunun iyileşmesi ile satışların daha da yükseleceğini düşünüyorum."
Vergi yüzde 377 arttı
İlk altı ayda şirketin vergi öncesi kârı 109.99 milyon YTL oldu ve geçen yılın aynı dönemindeki 97.75 milyon YTL'ye göre yüzde 12.5 arttı. Şirketin bu yılın ilk altı ayındaki vergisi 82.64 milyon YTL olurken bu rakam geçen yılın aynı döneminde 17.33 milyon YTL'ye indi. Böylece şirketin vergisi bu yılın altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 377 arttı.
Oyak Yatırım analisti Cemal Demirtaş hazırladığı raporda vergi oranlarındaki artışı şöyle özetledi: "Vergi Kanunu'nda 2006 yılından itibaren yatırım teşvik uygulaması sona erdi. Tofaş gibi büyük yatırım teşvikine sahip şirketler bu haklarını 2008 yıl sonuna sonuna kadar kullanamayacağı için şirketin bir kereye mahsus 96.7 milyon YTL'lik vergi gideri oluştu. İlk yarıda yüzde 75 olan nihai verginin ikinci yarıda yüzde 20 seviyelerinde dengelenmesini bekliyoruz. Ancak şirket yılın tamamı için ortalama yüzde 63 oranında nihai vergiyle karşı karşıya kalmış olacak."
Esas faaliyetten kazandı
Buna karşın şirketin net esas faaliyet kârı ise ilk altı ayın sonunda 64.3 milyon YTL oldu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 182 arttı. Tofaş Otomobil Fabrikaları'nın satış gelirleri ise ilk altı ayda yüzde 18.4 artışla 1.49 milyar YTL oldu.