'Dalga' diniyor faizler düşüyor

Mayıs ayında uluslararası piyasalarda başlayan dalgalanmayla yükselen konut ve otomobil kredisi faizleri, yine dövizdeki düşüş hareketiyle gerilemeye başladı. Döviz düşünce kredi maliyetleri de nispeten azalan bankalar, faizlerini yüzde 2'nin altına çekiyor.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Mayıs ayında uluslararası piyasalarda başlayan dalgalanmayla yükselen konut ve otomobil kredisi faizleri, yine dövizdeki düşüş hareketiyle gerilemeye başladı. Döviz düşünce kredi maliyetleri de nispeten azalan bankalar, faizlerini yüzde 2'nin altına çekiyor.
Mayısta 1.3200 YTL seviyesinde olan dolar dalgalanmayla birlikte haziran sonuna doğru bu yılın en yüksek seviyesi olan 1.7685 YTL'ye çıkmıştı. Dolara paralel olarak yükselen bono faizleri de yüzde 20'nin üzerine oturarak bankaların kredi maliyetini artırmıştı. Bankalar, bunun üzerine konut ve otomobil kredisi faizlerini yükseltmek zorunda kaldı. Mayısta otomobilde yüzde 1.20-1.30, konutta ise yüzde 1 seviyesinde olan kredi faizleri, haziranda yüzde 1.5, temmuzda ise yüzde 2 bandına çıktı. Ancak piyasalarda yaşanan hareketin durulmasıyla döviz inişe geçti. Temmuzdan itibaren düşerek 1.5000 YTL'nin altına inen dolarla birlikte bankalar da
ayın sonuna doğru bireysel kredi faizlerini aşağı çekti.
İlk olarak Türk Ekonomi Bankası (TEB) yüzde 2.15 olan konut kredisi faizini yüzde 1.88'e, 1.95'teki taşıt kredisi faizini de yüzde 1.89'a düşürdü. Ardından İş Bankası bu ayın başında yüzde 2 olan taşıt kredisi faizini yüzde 1.90, konut faizini ise yüzde 1.89'a indirdi. Anadolubank da yüzde 1.90 olan konut faizini yüzde 1.65'e, yine yüzde 1.90 olan taşıt kredisi faizini yüzde 1.74'e düşürdü. Son olarak dün faizlerini revize eden Denizbank, otomobil ve konut kredisi faizini yüzde 2.05'ten yüzde 1.90'a indirdi.