Dalga, Mercedes'i korkutmuyor

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, kısa vadeli dalgalanmaların Türkiye'deki yatırımlarını kesinlikle etkilemeyeceğini söyledi. Ziegler, bir sohbet toplantısında gazetecilerle bir araya geldi.

İSTANBUL - Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, kısa vadeli dalgalanmaların Türkiye'deki yatırımlarını kesinlikle etkilemeyeceğini söyledi. Ziegler, bir sohbet toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Mercedes'e ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmeler yapan Ziegler, piyasalarda daha kötü dalgalanmalar gördüklerini belirterek, "Ama burada olduk ve olmaya da devam edeceğiz" dedi.
Ziegler, dalgalanmanın hükümetin ve Merkez Bankası'nın önüne yeni zorluklar çıkardığını, piyasalardaki hareket hızının herkesi şaşırttığını ifade ederek, Merkez Bankası'nın doğru adımlar attığını, istikrarı korumak için çalıştığını ve siyasetten etkilenmediğini belirtti. Ekonominin mükemmel bir ilk yarı yıl yaşadığı görüşünü aktaran Ziegler, şöyle konuştu:
Devalüasyonu bildiler
"İkinci yarı yılda hafif bir kayma olabilir, ama biz hedeflerimizi değiştirmeyeceğiz. Önemli bir ihracatımız var. Zaten 2006'da devalüasyon bekliyorduk. 1 avro 2 YTL olur diye düşünmüştük. Yalnız bizi şaşırtan bunun hızı oldu. Dört-beş haftalık bir süreçte yaşanınca Stuttgart'taki merkezimizden 'Türkiye'de ne oluyor?' telefonları aldık. Bu normal. Telefon gelmese şaşırırdım. Bizim beklentilerimizi aşan bir durum yaşanmadı." Ziegler, DaimlerChrysler'de Türkiye'nin büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin büyüme oranından daha yüksek büyümenin dünyada bir tek Çin ve Hindistan'da olduğunu söyledi.
'50 bin Mercedes'e fabrika'
Jürgen Ziegler Türkiye'de bugün yılda 5 bin adet Mercedes otomobil satıldığını belirterek 'Eğer bu sayı yılda 50 bine çıkarsa, Türkiye'de otomobil fabrikası kurulması da gündeme gelebilir' dedi.
Bir soru üzerine seçim konusuna da değinen Ziegler, Türkiye'nin geçmiş yıllarda kendine koyduğu hedefler çerçevesinde Avrupalılaşma yolunda ilerlediğini belirterek, "Türkiye, tek partili de olsa çok partili de olsa bu standart koridorda yürüyecektir. Pek bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Hangi parti gelirse gelsin bu yolda yürümek zorunda" görüşünü aktardı.
Şirketin yakında Türkiye'de 40. yılını kutlayacağını anımsatan Ziegler, bu süre içinde toplam 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti. Jürgen Ziegler, "2006 yılında 55 milyon avroluk yatırım öngörüyoruz" diye konuştu. Otobüsteki ihracat oranının yüzde 66, kamyondakinin yüzde 25 olduğunu ifade eden Ziegler "2008'de otobüste bu oranı yüzde 80'lere çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.
Türkiye'ye uyum sağlamak kolay
Jürgen Ziegler Türkiye'ye gelmeden önce dokuz ay Hindistan'da, altı yıl ise Çin'de çalışmış. Türkiye'ye uyum sağlamanın bu ülkelere göre daha kolay olduğunu söyleyen Ziegler şöyle konuştu: "Çin ve Hindistan'da da iş hayatı çok rekabetçiydi. Ancak Türkiye'de insanlarla iletişim kurmak kolay. Daha dostça davranıyorlar. Üstelik yabancı dil bilenlerin sayısı da çok. Özellikle Çin'de iş görüşmesinde bile tercüman nedeniyle kimi kez bazı yanlış anlaşılmalar oluyordu.
Fabrikamızda personel de çok kalifiye ve işine bağlı. Tüm bu nedenlerden dolayı Çin ve Hindistan'dan sonra Türkiye'ye alışmak kolay oldu. Ailem de İstanbul'u ve Türkiye'yi seviyor.
Büyük kızım Almanya'da üniversiteye gidecekti ama İstanbul'da kalmaya karar verdi. Koç Üniversitesi'nde psikoloji okuyacak. Küçük kızım da burada eğitim alıyor. Ama trafikten şikâyetçiyim. Eşim her gün otomobiliyle çıkıyor daha sonra kayboluyor ve beni arayıp eve nasıl döneceğini soruyor."