'Dalgalanma sadece Türkiye'yi etkilemedi'

Londra'nın Finans Merkezi'nden sorumlu elçisi David Brewer, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın sadece Türkiye'yi değil, diğer ülkeleri de etkilediğini, ancak Türkiye'nin gereken önlemleri aldığını söyledi.

ANKARA - Londra'nın Finans Merkezi'nden sorumlu elçisi David Brewer, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın sadece Türkiye'yi değil, diğer ülkeleri de etkilediğini, ancak Türkiye'nin gereken önlemleri aldığını söyledi.
İngiliz sisteminde Kraliçe'den sonra dördüncü protokol sırasında bulunan ve görevi dünya ticaretinin üçte bire yakınının kontrol edildiği Londra'ya finansman çekmek olan Brewer dün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) ziyaret edip Başkan Yardımcısı Faik Yavuz ile görüştü. Brewer, Türkiye'de bulunmalarının bir nedeninin, hükümetlerinin Türkiye'ye AB yolunda verdiği desteği bir kez daha teyit etmek ve altını çizmek olduğunu, üyelikle ilgili koşullarda finansal hizmetler konusunda yardıma ihtiyaç duyulursa, destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.
İngiliz işadamlarının Türkiye'deki yatırım ortamıyla ilgilendiklerini kaydeden Brewer, Ankara'daki temasları kapsamında Devlet Bakanı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'dan Türk ekonomisinin gücüyle ilgili bilgi aldıklarını anlattı.
Faik Yavuz da, Türkiye ve İngiltere arasındaki ticari ilişkilerin gerçek potansiyeli yansıtmadığını belirterek, 2005'te 11 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin orta vadede 50 milyar dolara çıkarılabileceğini ifade etti. Brewer dün sabah saatlerinde de Devlet Bakanı Ali Babacan ile bir süre görüştü. Babacan, Brewer'in Londra'daki tüm finans kuruluşlarının temsilcisi, bir bakıma büyükelçisi niteliğinde olduğunu söyledi.