'Dalgalanmada faiz baskıyla arttı'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, "Yurtdışı raporların veya bazı köşe yazarlarının yorumlarının da etkisiyle dalgalanmada yapılan her ilave faiz artışı, bankacılık sisteminde çok daha büyük artçı şoklar yarattı" dedi.

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, "Yurtdışı raporların veya bazı köşe yazarlarının yorumlarının da etkisiyle dalgalanmada yapılan her ilave faiz artışı, bankacılık sisteminde çok daha büyük artçı şoklar yarattı" dedi. 'Küresel riskler ve risk yönetimi' konulu Uluslararası Finans Arenası'nda konuşan Bilgin, global risklere karşı alınabilecek en önemli tedbiri 'bunların varlığının farkında olmak' şeklinde özetledi.
Bilgin, bankacılık sektörü açısından, doğrudan kontrolünü sağlayabildikleri ve önlemini alabildikleri risklerin yanında kontrolleri dışında riskler olduğunu vurguladı. Faiz riski ve buna bağlı olarak likidite riskinin kontrolleri dışında olduğunu belirten Bilgin, şöyle konuştu: "Enflasyon hedefine kilitlenen Merkez Bankası için tek ve yegâne amaç enflasyon hedefi ise en önemli araç da faiz silahıdır. Ancak silahın menzili, yani faiz artırımının boyutu ve kullanılan merminin öldürücülüğü, yani faiz artırımının kalıcılığı veya yukarı yönelen trendi, sistem için en önemli risktir. Ve biz sadece bunu izliyoruz. Elbette ülkenin kurumları kararlarında tüm ülkeyi ve koşulları düşünmektedirler. Ancak amaç tek ve kesin olarak belirlenmişse, karar vericilerin kararlarının yan etkilerini o anda görmeleri bizim kadar keskin olamayabilir. Bu kapsamda yurtdışı raporların veya bazı köşe yazarlarının yorumlarının da etkisiyle şiddetlendirilen ilave faiz artırımı baskısı sonucunda her ilave faiz artışı, sistemde büyük artçı şoklar yarattı."
'Bedava bankacılık bitmiştir'
Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan'ın bankaların aldığı komisyonlara ilişkin şikâyetine de değinen Tevfik Bilgin, 90'lardaki bankacılık anlayışının sona erdiğini, 2001'den bu yana yaşanan faiz oranlarındaki düşüşe paralel olarak kâr marjlarının da düştüğünü söyledi. Bilgin, "Bankalarımız komisyona önem vermek zorunda. Bedava bankacılık bitmiştir. Bedava yapıyorsa o bankada sorun vardır" dedi.