'Dalgalanmayla dalga geçen hapı yutar'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmayı, piyasaların sistemine bağladı.

ÇANAKKALE - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmayı, piyasaların sistemine bağladı.
Unakıtan, basın mensuplarına dönerek, "Bizim sistemimiz dalgalı kurdur. Hem dalgalı kur olacak, hem dalgalanmayacak. Böyle şey olur mu ya. Bunun adı dalgalı sayın medya, manası dalgalanır. Bu dalgalanma karşısında kim dalga geçerse hapı yutar. Herkes hesabını iyi yapsın. YTL kazanan gitmiş dolarla borçlanmış. Olur mu öyle şey. YTL kazanan YTL ile borçlansın" diye konuştu.
Ekonominin sağlıklı olduğuna dikkati çeken Unakıtan, "Kimse ekonomimiz sağlıksızdır diye yorumlamasın. Ekonomimiz en sağlıklı günlerini yaşıyor. Çünkü biz öyle reformlar yaptık ki bunu da kolay kolay bozamazlar. Artık bu sistemi bozmaları için özel ihtisas yapmaları lazım" dedi. Unakıtan, milletin huzura ve istikrara ihtiyacı olduğunu belirtirken, "Bugün huzur da var, istikrar da, kimse bu ülkenin huzurunu bozamayacak" dedi.
'20 milyar dolar gelecek'
Türkiye'nin 40 yıldır AB'nin kapısında beklediğini söyleyen Unakıtan, "Kimse merak etmesin, AB'ye tam üye olacağız. Artık yatırımcılar ülkemize güvenle bakıyor. Geçen yıl 97 milyar dolar yatırım geldi, bu yıl ise 20 milyar dolar yatırım gelecek" dedi.