'Dalgalı kur sürsün'

Türk Lirası'nın kur karşısında aşırı değerlenmesine neden olduğu için suçlanan dalgalı kur sistemine destek veren Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink...

İSTANBUL - Türk Lirası'nın kur karşısında aşırı değerlenmesine neden olduğu için suçlanan dalgalı kur sistemine destek veren Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, bu dönemde Türkiye için dalgalı kurun, sabit kura göre çok daha etkili ve sürdürülmesi gereken bir sistem olduğunu söyledi.
"Dalgalı kur, son beş yılda Türkiye için birçok fayda sağladı" diyen Vorkink, şöyle devam etti: "Evet doğrudur, kur aşırı değerlenmeyi getirdi ve bu konuda bir şeyler yapılabilir, ama bu, Türkiye'yi geçmişte yaşadığı problemlerle yüz yüze getirebilir".
'Rekabete elverişli'
Dalgalı kurun rekabet için de sağlıklı bir ortam yarattığına dikkati çeken Vorkink, dalgalı kurun Türkiye'nin dünya pazarlarında, özellikle de Çin ve AB ile rekabet edebilmesi için çok daha elverişli bir durum yarattığını söyledi. Vorkink, dalgalı kur sisteminin kısa dönemde Türk Lirası'nda daha fazla aşırı değerlenme yapmayacağını da savundu.
Yüksek oranlı ithalatın tüketim maddelerinde değil, daha çok üretim için gerekli olan girdilerde yapıldığını belirten Vorkink, bunun da verimliliğin artması, dolayısıyla ihracatın artması anlamına geleceğini söyledi. Cari açığın yaratabileceği risklere de değinen Vorkink, şunları söyledi:
"Cari açık bir risk yaratıyorsa da, bu hâlâ yönetilebilir bir risk. Gerçekleştirilen yüksek hacimli özelleştirmeler bu riski önemli ölçüde törpülüyor. Türkiye'nin 2006 cari açığının yine yüzde 6'lar civarında olacağını tahmin ediyoruz, ama uzun dönemli baktığımızda cari açık düşecektir."
Babacan: Geri dönüş yok
Önceki gün, Kütahya'da işadamlarıyla görüşen Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan Serbest kurdan geri dönüş yok. Geri dönüş, açıkça söylüyorum eski günlere geri dönüş demektir" dedi. Babacan, "Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 2 bin 600 dolardan 5 bin dolara çıktı. Türkiye, AB'ye üye olduğu anda, 8-10 sene içinde, AB'nin 6'ncı büyük ekonomisi olan ülkesi olacak. Kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolarlarda olduğu günler çok uzak değil" diye konuştu.