Damat'tan sağlıklı giysi

Orka Grup, uluslararası hazır giyim markaları olan Damat-Tween ve ADV koleksiyonunda 'Öko-Tex 100' etiketini kullanmaya başlayacak.
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

İSTANBUL - Orka Grup, uluslararası hazır giyim markaları olan Damat-Tween ve ADV koleksiyonunda 'Öko-Tex 100' etiketini kullanmaya başlayacak. Almanya'da geliştirilen ekolojik kumaşlı ürünlerin Türkiye'de ilk kez kendilerince satılacağını belirten Orka Grup Genel Koordinatörü Osman Arar, mağazalardaki ürünlerin yüzde 35'ini bu kumaştan oluşturmayı hedeflediklerini aktardı.
Öko-Tex Standart 100 etiketi taşıyan ürünlerin, insan sağlığına zarar veren kimyasal maddeler açısından test edilmiş ve zararsız olduğu tespit edilmiş ürünler olduğunu açıklayan Arar, "Örme, dokuma, yünlü, pamuklu ve polyesterli ürünlerde 'Öko-Tex Standart 100' etiketini bizim gibi kullanan firma tahmin ediyoruz ki yok. Bu konuda ilk olacağız" dedi.
DNA'yı da etkiliyor
Arar, etiketin hazır giyim sanayisinde 15 yıl önce kullanıldığını ifade ederek, belirli test aşamalarından sonra tekstil ürünlerine verilen etiketin, hem üretim hem de boya sürecinde kanserojen ve alerjik maddelerden arındırıldığının garantisi olduğunu söyledi. Bu etiketli ürünlerin kışa doğru şatışa sunulacağına dikkat çeken Arar, "Kanserojen etkili maddeler, giyilen gömlek ve tişörtten terleme yoluyla hem insan vücuduna giriyor hem birikerek DNA üzerinde etkili oluyor. Bu etki, bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara sebep olabiliyor. Ancak 'Öko-Tex Standart 100 etiket'li ürünler sağlık tehlikesi göstermedikleri için tüketicilere kanuni sigorta görünümünde" diye konuştu.
Arar, Öko-Tex Standart 100 etiketli ürünlerden önce piyasaya sundukları akıllı kumaş hakkında da bilgi vererek, bu kumaşlarla hazırlanan kıyafetlerin, çabuk kuruduğunu, ütülenebildiğini, kir, leke tutmadığını, buruşmadığını, su ve vücuttaki nem dengesini sağlayarak terlemeyi azatmasının yanı sıra kokuyu emdiğini söyledi. Çalışma yaptıkları kumaş üreticilerinin nanoteknolojiyi kullanmasını talep ettiklerini vurgulayan Arar şöyle devam etti:
Yüzde 40'ı ithal ediliyor
"Akıllı kumaşın yüzde 40'ını ithal ederken yüzde 60'ını Türkiye'den temin ediyoruz. Nanoteknoloji kaynaklı girdi maliyetini sineye çekerek tüketicimize teknolojide öncülüğümüzü sunmayı hedefliyoruz." Osman Arar, rekabetin halka doğru ürün sunmak olduğunu ifade ederek, marka olarak fiyatsal rekabette ön planda bulunmadıklarına dikkat çekti.
Müşterilerinin, eğitim düzeyinin yüksek olmasının yanı sıra dünyayı takip eden ve cebinde parası olan kitle olarak tanımlayan Osman Arar sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversiteyi yeni bitirenler, yeni evlenenler de müşterilerimiz arasında. Bundan böyle seri sonu mağazalarımızı Damat-Tween Outlet adı altında açacağız. Yeni projeler de hazırlıyoruz."
Ekolojik etiket
'Enternasyonal Tekstil Ekolojisi Alanında Araştırma ve İnceleme Birliği', kumaş ve giysilerin insan üzerindeki ekolojik etkilerinin tespit edilmesi için 'Öko-Tex Standard 100' sistemini geliştirdi. Türkiye'de Ökö-Tex 100 etiketi, Hohenstein Ekoteks Tekstil Analiz Hizmetleri Ltd. Şti.'nin Türkiye şubesi tarafından verilmektedir. Öko-Tex Standartı, ekolojik olarak insan için tehlikeli maddelerin analizlerini kapsamakta ve
bilimsel araştırmaları temel alarak her birinin sınır değeri maddeler halinde belirtmektedir.