'Dana eti komşuda 9-12 TL bizde 30 TL, fark büyüyor'

Edirne'ye 20 kilometre mesafedeki Bulgar şehrinde dana eti 9-12 lira, kuzu eti 10 lira, Yunanistan da öyle. Türkiye'de ise et, el yakıyor

EDİRNE - Türkiye’de son aylarda ette yaşanan fiyat artışı sürerken komşu ülkelerdeki et fiyatlarıyla aradaki fark da giderek büyüyor.
Edirne’de, 1 kilogram dana kıyma 20, bonfile 30, dana kuşbaşı 22, kuzu pirzola 25, kuzu parça 20-28 liradan satılırken, Edirne’ye 20 kilometre mesafedeki Bulgaristan’ın Sivilengrad kentinde, dana (Kıyma, bonfile, parça ve diğerleri) 9-12 liradan, koyun eti 6.5, kuzu eti (kemiksiz) 10, kemikli 8 liradan satışa sunuluyor. Aynı yerde piliç 5, tavuk butu 3.5 ve tavuk filotesi da 8 liradan satılıyor. Edirne’ye 18 km mesafedeki Yunanistan’ın Orestiada kentinde ise dana eti 14-15 lira, kıyma 14, kuzu 18 TL’den satılıyor.
Birbirine çok yakın olan ve aynı coğrafi koşullara sahip üç ayrı ülkede, et fiyatlarındaki inanılmaz fark dikkati çekerken, özellikle kurban bayramında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş çok sayıdaki soydaşın Bulgaristan’a giderek, yakınlarının yaşadığı Türk köylerinde kurban kesimi yaptıkları belirtiliyor.
Canlı hayvanların Bulgaristan’dan, kasaplarda satılan et fiyatlarının yüzde 40 daha azına temin edilebileceğini belirten soydaşlar, “Türkiye’de kurban kesmek isteyenler en az 400 lira ayırmak zorunda. Orta boy bir kurbanlık fiyatı ise 500 liradan aşağı bulunması çok zor. Bulgaristan’da ise 200-300 liraya iyi bir kurbanlık bulunabiliyor” diye konuştu.

Kurbanlıklar 500-600 TL
Et fiyatlarında son dönemde yaşanan artışın ardından gözler kurbanlık fiyatlarına çevrildi. Türkiye’deki küçükbaş hayvan varlığının gerilemesi, komşu ülkelere yapılan ihracattaki artış gibi nedenlerle kurbanlık fiyatlarının geçen seneye oranla iki kat yükseleceği tahmin ediliyor. İzmir Perakendeci Kasaplar Odası ve İzmir Besiciler Derneği Başkanı Aydın Mestanlı, kasaplar et bulmakta zorlanıyor” dedi. Mestanlı, geçen yıl 250-300 lira arasında olan kurbanlık koyun fiyatlarının, bu yıl 500-600 lira arasında olmasının beklendiğini belirterek, “Şu an küçükbaş hayvanların kilosunun toptan satış fiyatı 9.5 lira” dedi. (aa)