Danıştay bize sürekli engel

Başbakan Erdoğan, emekli olan Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya'nın eleştirilerine yanıt verdi: "Yasama ve yürütmede bazı adımlar atıyoruz, ama yargıdaki adımı biz atamayız. Danıştay'da birçok engellerle karşı karşıyayız."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaş haddinden geçen hafta emekliye ayrılan Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya'nın hükümete yönelik sert eleştirilerine, kurumun kararlarına yönelik eleştirilerle karşılık verdi. Yeni başkan seçimi arifesinde olan Danıştay'ı yatırımların önünü tıkamakla suçlayan Başbakan Erdoğan, "Yasamada, yürütmede bazı adımları atıyoruz. Ama Danıştay'da birçok engellerle karşı karşıyayız" diye konuştu.
Türkiye Müteahhitler Birliği 28. Olağan Genel Kurulu'na katılan Başbakan Erdoğan, hükümet olarak inşaat sektörüne özel ilgi gösterdiklerini müteahhitlere, yerli konsorsiyumlar oluşturup hidroelektrik santral işine girmelerini tavsiye edip şunları söyledi:
'Yetkili kim söyleyin'
"Sorunlarınız olduğunu biliyorum. Ama şunu da takdir etmenizi istiyorum. Yasamada bazı adımları atarız, yürütmede bazı adımları atarız ama yargıdaki adımı bizim atmamız mümkün değil. Açık konuşuyorum, Danıştay'da birçok engelle karşı karşıyayız. Bu ülkenin yatırımı var. Bu yatırımın çözülmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Ben bu noktada sizden bunu bekliyorum. Ama maalesef burada tıkanıp kalıyoruz. Söyleyin, yetkili kimse onu bulalım, bu işi çözelim. Enerji konusunda Enerji Bakanlığı mı yetkili onu söyleyin. EPDK mı ilgili. Çünkü ülke kaybediyor. Bu ülkede fabrikaların bu ülkede barajların sayısını artırmamız lazım. "
"Bir taraftan bürokratik oligarşi ile uğraşıyorsunuz. Ödemesiz yılların bütçede yer alması gibi bir mantığı ben kabul etmiyorum. İşte burada da bakıyorsunuz karşınızda yine Danıştay. Bu konudaki çalışmalarda el ele vereceğiz. Dayanışma halinde olacağız."
Hem övdü, hem yerdi
Galataport projesinde iptal kararı veren Danıştay, son olarak da Bursa Çınarcık-Uluabat Kuvvet Tüneli ve Hidroelektrik Santralı'na verilen üretim lisansının yürütmesini durdurmuştu. Danıştay aynı kararla çok sayıda elektrik lisansına dayanak teşkil eden bir tebliğin yürürlüğünü de durdurmuştu.
Erdoğan, ekonominin büyüdüğünü, özellikle inşaat sektörünün yüzde 19.7 oranıyla, 2005'te en yüksek büyümeyi kaydeden sektör olduğunu söyledi: "Çimentoda ve inşaat demirinde farklı yaklaşımlar var. Ben bunu bir 'fırsat kollama' olarak nitelendirmek istemiyorum ama bunun doğru olmadığını vurgulamak istiyorum. Türkiye'de iki yılda, yüzde 100'ü aşkın zammın olması herhalde pek yenilir yutulur bir şey değil. İnşaat demirinde yüzde 35 gibi. Bunun altından kalkılamaz."