Danone Süt Evleri'yle üretimi iki kat artırıp Kuzey Afrika'ya örnek oldu

Danone Süt Evleri'yle üretimi iki kat artırıp Kuzey Afrika'ya örnek oldu
Danone Süt Evleri'yle üretimi iki kat artırıp Kuzey Afrika'ya örnek oldu

Ahmet Günay, Can Akın Çağlar, Haydar Soykan, üretici kadınlar ve Okay Eğdirici (soldan sağa) ?Sütüme sağlık, köyüme destek projesi?ni anlattı.

Danone Tikveşli'nin, 'Sütüme sağlık, köyüme destek' projesi çerçevesinde kurmaya başladığı 'Süt Evleri' sayesinde bir inekten elde edilen süt miktarı 9 litreden 16 litreye çıkarken, besicilerin kazancı da yüzde 25 arttı
Haber: MURAT ÖĞÜTÇEN / Arşivi

TEKIRDAĞ - Danone Tikveşli’nin, ‘Sütüme sağlık, köyüme destek’ projesi çerçevesinde kurmaya başladığı ‘Süt Evleri’ sayesinde bir inekten elde edilen süt miktarını 9 litreden 16 litreye çıkarırken bu üretim modelinin başarısı Danone’un faaliyet gösterdiği diğer ülkelere de model oldu. Süt sağımını daha hijyenik ve verimli hale getiren ‘Süt Evleri’ sayesinde 1.5 yıl içinde elde edilen süt miktarında yüzde 100 artış sağlanırken besicilerin kazancı ise yüzde 25 oranında artış gösterdi. Ağırlıklı olarak kadınların çalıştığı ‘süt sağım’ında bu model sayesinde bir günlük işlem 1.5 saate kadar inerken köy kadınları kalan boş zamanlarında hem eşlerine daha fazla vakit ayırmaya hem de sosyalleşmeye başladı. Danone Türkiye’nin Mayıs 2008’de ilkini Kırklareli Yeniköylü’nde açtığı ‘Süt Evleri’nin sayısı dün itibarıyla 15’e ulaşırken bu modeli uygulamak için Mısır, Tunus ve Fas da harekete geçti. 

Yıl sonunda 17’ye çıkacak
Danone Tikveşli Genel Müdürü Okay Eğdirici, ‘Süt Evleri’nin sayısını 2009 yılı sonuna kadar 17’ye 2010’da ise 30’un üzerine çıkaracaklarını belirterek, “Gelecek yıl 1500 küçük ölçekli süt üreticisi hane kazancını katlayacak” dedi. Danone Tikveşli olarak günde 1000 ton süt alımı yaptıklarını ve bunu üç çiftlikte 10-11 bin inekle karşılayabileceklerine dikkat çeken Okay Eğdirici, “Ama biz küçük çiftliklerin kıymetini biliyoruz ve ülkenin tamamına katkıda bulunacak şekilde hareket ediyoruz. Bu model Danone’un faaliyet gösterdiği diğer ülkelere de örnek oldu. Mısır, Fas, Tunus’ta da önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlayacak” diye konuştu.
Tekirdağ’ın Ferhadanlı Köyü’nde Süt Evleri’inin 15’incisinin açılış törenine katılan Okay Eğdirici, ‘Süt Evleri’ projesiyle Türkiye’deki süt üretim maliyetlerini dünya standartları seviyesine çekmek ve üreticinin kazancını artırmak istediklerine dikkat çekerek, bu modelin dünyada bir ilk olduğunu açıkladı. Ziraat Bankası’nın projenin ortakları arasında yer aldığını hatırlatan Eğdirici, projenin işleyişi hakkında şunları söyledi:
“Tarım Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak hibesi bulunuyor. Danone Tikveşli olarak biz besicilerin ürettikleri sütü alım garantisi veriyoruz. Ziraat Bankası da besicilere ipoteksiz ve bizim kefaletimizle beş yıl kredi sağlıyor.”
Eğdirici, bu projeyle amacın süt üretimini ve kalitesini artırmak, Avrupa Birliği standardlarına ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.
Ziraat Bankası’nın tarım sektörüne haftada 139 milyon TL kredi verdiğini ve dört yılda 22.7 milyar TL’lik finansal destek sağladığını söyleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar da, “Eylül 2009 itibarıyla 7.1 milyar TL’lik tarımsal kredi kullandırdık bunun yüzde 50’si hayvancılığa verildi. 2010’da tarımsal kredilerin miktarı 9.2 milyar TL’ye yükselecek. Yüzde 12’lik bir artış yakalandı” dedi. ‘Sütüme sağlık, köyüme destek’ projesinde ‘parayı veren düdüğü çalar’ atasözündeki gibi ‘düdüğü çalan’ taraf olduklarına dikkat çeken Çağlar, yeni projelerin de yolda olduğunu açıkladı. Çağlar, Mado’yla ‘yoksul köylülere 25’er başlık keçi dağıtımını’ içeren bir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Yoksul köylülere keçiler verilecek, Mado da bu keçilerin sütlerini alım garantisi verecek” diye konuştu.
Çağlar şöyle konuştu: “ Haftada ortalama 139 milyar TL tarımsal kredi kullandıran T.C. Ziraat Bankası’nda 200’den fazla farklı üretim konusunda 23 çeşit tarımsal kredi ürünüyle işletme ve yatırım kredisi kullandırılmaktadır.”

TOBİ bankacılığı başladı
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, 2008 yılı içinde tarımsal orta ve büyük işletmelerin kredilendirilmesi amacıyla hayata geçirilen TOBİ Bankacılığı uygulamasının önemi üzerinde durdu. Çağlar, ”Amacımız tarıma ‘tüccar çiftçi’ kavramını getirmek ve çiftçilerin ölçeğini artımaktı. Büyük çiftçilerin kredilendirilmesi, küçük çiftçilerin büyüyebilmesi için TOBİ’yi geliştirdik” dedi.