Dar gelirliye 50 bin konut

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile beraber üretilecek en az 50 bin konutun büyük bölümünün alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik olacağını söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile beraber üretilecek en az 50 bin konutun büyük bölümünün alt gelir grubundaki vatandaşlara yönelik olacağını söyledi. 1. Konut Kurultayı'nda konuşan Topbaş, İstanbul'da 1 milyon 600 bin civarındaki konutun yüzde 75'e yakınının imara aykırı olduğuna değinerek, deprem açısından büyük tehdit oluşturan bu durum karşısında yol haritası oluşturmak istediklerini ve bunun adımlarını attıklarını anlattı.
Yeni konut alanları yaratıldı
İstanbul'da 600 bin civarında yeni konut yapılabilecek alan belirlediklerini ve bu çerçevede kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye başladıklarını kaydeden Topbaş, "TOKİ ile beraber bu dönem en az 50 bin konut İstanbul'da verilecek. Bunun büyük kısmı, alt gelir grubundakilere yönelik olacak. 4 bin 500'ün üzerinde yıkım yaptık. Bu, çarpık yapılaşmaya izin vermediğimizin ve vermeyeceğimizin en iyi göstergesi" diye konuştu.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, başkentin çarpık kentleşmede büyük sorun yaşayan illerden olduğuna işaret ederek, "Yeni yasal düzenlemeler, elimizi kolumuzu rahatlattı. Geçen kanunlarla 10 yılda yapamadığımızı bir yılda yapabileceğiz" dedi.'Kaynak sorunu çözülmeli'
Dünyanın ünlü mimarları arasında yer alan ve düşük gelirli insanların konut edinmesi konusunda çalışan ünlü akademik merkez CENDEP'in Kurucusu ve Eşbaşkanı Prof. Nabeel Hamdi, doğru imar modeli oluşturulması ve finansman boyutunun detaylandırılmasının önemine dikkat çekti. Hamdi, özellikle düşük gelirli kişilerin konut edinme projelerinde kaynağın çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Kaynak sorununu çözmeden konut sorununu çözmek zor. Bunun için kamu ve özel sektörün konsensüs halinde çalışması gerek" dedi.
'Dünyada 2 milyar konuta ihtiyaç var'
Chicago Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Saskia Sassen de, dünya çapında 2 milyar civarında konut ihtiyacının bulunduğunun tahmin edildiğini belirterek, dünya genelinde düşük gelirlilere yönelik konut seçeneklerinin çok fazla geliştirilemediğini ifade etti. İspanya Konut Bakanlığı Konut Politikası ve Mimarlık Genel Müdürü Rafael Pacheco Rubio da, ülkesindeki konut fiyatlarında yüzde 10-15 artış yaşanmasına rağmen, geliştirilen politikalarla fiyat artış hızının düşmeye başladığını kaydetti.
Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren ise, TOKİ'nin çıtayı yükseltecek çalışmalar başlattığını vurgulayarak, geçen yıl yüzde 21 büyüyen sektördeki hareketliliğin konut talebindeki artıştan kaynaklandığını ifade etti. Eren, "2005 yılındaki canlılık, özellikle büyükşehirlerde yaşayan orta ve orta üstü gelir grubundakilerin 2. ve 3. konutlarını almasından kaynaklandı. Arzın, düşük gelirliye yöneltilmesi ve tabana yayılması gerekiyor."