Darty, Nedim Esgin'le Türkiye'ye geldi

Arçelik'in eski genel müdürü Nedim Esgin, Avrupa'nın en önemli beyaz eşya ve elektronik market zincirlerinden Darty'yi Türkiye'ye getirdi. Türkiye'deki ilk mağazasını cumartesi günü Mecidiyeköy'de açacak olan Darty'de 3 bin 500 çeşit ürün bulunuyor.

İSTANBUL - Arçelik'in eski genel müdürü Nedim Esgin, Avrupa'nın en önemli beyaz eşya ve elektronik market zincirlerinden Darty'yi Türkiye'ye getirdi. Türkiye'deki ilk mağazasını cumartesi günü Mecidiyeköy'de açacak olan Darty'de 3 bin 500 çeşit ürün bulunuyor. Türkiye'de birkaç yıl içinde 20 mağazaya ulaşmayı planlayan Darty, şubat ayında da internet üzerinden tüm Türkiye'de satışa başlıyor.
Darty ile ilk tanışmasının 1990'lı yılların ortalarına dayandığını belirten Darty Türkiye İcra Kurulu Başkanı ve Kesa Türkiye'nin ortağı Nedim Esgin, "O dönem Beko markasını Darty mağazalarında satmak için görüşmeler yapmıştım ve başarılı olmuştum. Bunun üzerine Darty'nin üst yönetimiyle aramızda bir dostluk başladı. Bu dostluk Arçelik'ten ayrıldıktan sonra da devam etti.
Darty'nin Türkiye'ye gelme planları vardı. Bana teklifte bulundular. Yaptığımız anlaşma sonucunda Kesa Türkiye'nin ortağı olarak kuruluşun Türkiye'ye yatırım yapmasına yardımcı oldum" dedi.
Darty, dokuz ülkede faaliyet gösteren İngiliz Kesa Electricals plc grubunun şirketi. Genç nüfusu ve artan tüketim harcamaları nedeniyle Türkiye son dönemde perakendecilerin gözdesi durumunda. TeknoSA'nın ardından pazara giren Darty'ye 2007'de iki yeni rakip daha geliyor. Bunlar Metro Grubu'nun şirketi Media Markt ve Özdemir Sabancı tarafından Türkiye'ye getirilecek olan Dixons. Nedim Esgin, pazara yeni kuruluşların girmesini "Türk insanı çeşit görmek istiyor" şeklinde yorumladı.
'Piyasanın en iyisiyiz'
Nedim Esgin, Darty ailesinin 30 yıl önce bir 'güven sözleşmesi' yarattığını da belirterek, "Bugün bütün Darty mağazalarında uygulanan bu sözleşme ile ürünün en iyisi, fiyatın en iyisi, hizmetin en iyisi'ni sunuyoruz. Türkiye'de de bu sözleşme geçerli. Aynı ürünü daha düşük fiyatla başka bir mağazada bulan müşterilerimize hem aradaki fiyat farkını hem de Divan'dan bir kutu çikolata veriyoruz. Avrupada çikolata yerine şampanya veriliyor" dedi. Yurtdışında olduğu gibi Türkiye'deki Darty'lerde de Beko'nun satılacağını belirten Esgin, "Ürün fiyatı kendi mağazalarındaki fiyatlarla aynı olacak" diye konuştu.