DASK, sigortayı 10 yılda yediye katladı Japonya'dan inceleme heyeti geldi

DASK, sigortayı 10 yılda yediye katladı Japonya'dan inceleme heyeti geldi
DASK, sigortayı 10 yılda yediye katladı Japonya'dan inceleme heyeti geldi

DASK Başkanı İdris Serdar (solda) ve DASK İdarecisi Okan Utkueri DASK sisteminin dünyada parmakla gösterildiğini söyledi. FOTOĞRAF: SERKAN AKKOÇ / DHA

Deprem sigortalı konut sayısı 10 yılda 500 binden 3.4 milyona çıktı. Büyük bir depremde 3.6 milyar lira ödeme kapasitesi olan DASK'ı, Japonya'dan bile incelemeye geldiler

İSTANBUL - Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 10. yılında büyük bir tanıtım kampanyasına başladı. Marmara depreminden önce 500 bin olan sigortalı konut sayısı 10 yıl içinde yedi kat artarak 3.4 milyona ulaştı. Fon büyüklüğü ve sistemin başarısı üzerine deprem ülkesi olan Japonya ve Çin’den deprem sigortası sistemini incelemek için heyetler geldi. İki yıl önce DASK’ın sistemini inceleyen Romanya da aynı sistemi uygulamaya başladı.

Kampanya başlattı
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Marmara depreminin onuncu yılına özel, iş, sanat, medya ve spor dünyasından isimlerin de destek vereceği ‘Depremi hatırlamak yetmez, harekete geçmek lazım’ sloganıyla yeni bir bilinçlendirme kampanyası başlattı. Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, İstanbul Valiliği’nde, kampanyanın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, zorunlu deprem sigortasının 17 Ağustos 1999’dan sonra hayata geçirildiğini ve amacın depremin ortaya çıkardığı maddi yükü hafifletmek ve depremden zarar gören vatandaşlara yardım etmek olduğunu hatırlattı.

Yüzde 25’i sigortalı
DASK’ın, şimdiye kadar görevlerini yerine getirmede oldukça iyi performans gösterdiğini ve yoğun çabalarının meyvelerini almaya başladığını vurgulayan Çanakcı, “Marmara depremi öncesinde sadece 500 bin evin konut sigortası varken, bugün zorunlu deprem sigortası ile güvence altına alınan konutların sayısı 3.4 milyona ulaştı. Bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor” dedi.
İbrahim Halil Çanakcı, DASK’ın dünyanın en büyük sigorta havuzlarından biri olduğunu ve Türkiye’nin geliştirdiği bu modelin birçok ülkeye örnek olduğunu söyledi. Türkiye’de sigortalı konut sayısının 10 yılda yedi kat arttığına, ancak sigortalı konut oranının hâlâ yüzde 20-25 aralığında olduğuna dikkati çeken Çanakcı, bu nedenle daha alınması gereken ‘uzun bir yol’ olduğunu söyledi.

Ankara sigortada birinci
DASK İdarecisi olan Eureko Sigorta’nın Genel Müdürü Okan Utkueri ise zorunlu deprem sigortalılık oranı en yüksek ilin yüzde 56 ile Ankara olduğunu, İstanbul’un ise yüzde 34’lük orana sahip bulunduğunu belirtti. Utkueri, Türkiye’de 13 milyon konut olduğu varsayıldığında, her dört konuttan birinin DASK güvencesinde olduğuna işaret ederek, “Kısa vadedeki hedefimiz, 2010 sonunda 5 milyon konutu sigortalı kılmak” diye konuştu.
2009’un ilk yarısında zorunlu deprem sigortası poliçelerinin, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdiğine dikkati çeken Utkueri, DASK’ın 2000 yılından bu yana gerçekleşen ve konutlarda çeşitli düzeylerde hasara yol açan 252 depremde 10 bin 489 konuta 20 milyon liraya yakın hasar ödemesi yaptığını söyledi.
Utkueri, sistemin çok başarılı olduğunu belirterek, “Dünyada sistemin tamamı olmasa bile bazı parçalarını örnek alan ülkeler var. Japonya ve Çin gibi ülkelerden sistemi incelemeye gelenler oldu” diye konuştu.

Günde 36 kuruşa sigorta
Okan Utkueri, zorunlu deprem sigortasında birinci deprem bölgesinde yer alan 100 metrekarelik betonarme bir konutun yıllık priminin 131 lira olduğunu, bunun aylık 10 lira, günlük 36 kuruşa denk geldiğini anlattı. Okan Utkueri, gönüllülerin iletişim çalışmalarında rol alacağını belirterek, iletişim alanında daha aktif sürecin içine girdiklerini ve geniş bir bilgilendirme faaliyeti yürüteceklerini ifade etti.

Yarısı DASK’ı duymamış
DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar da, iki yıl önce yaptıkları algı araştırmasının sonuçlarına göre, zorunlu deprem sigortasını duymamış ciddi bir kesim bulunduğunu söyledi. İdris Serdar, sigortanın pahalı olarak algılandığını gözlediklerini, bu nedenle tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiklerini de kaydetti.
Büyük depremlerde hasarların sadece toplanan primlerden karşılanmadığının altını çizen DASK Başkanı Serdar, “DASK’ın bir hamlede ödeyebileceği maksimum miktar, 3.6 milyar TL’dir. 3.6 milyar TL reasürans ve öz kaynaklarıyla birlikte...” dedi. Serdar DASK’ın başarısını iki yıl önce inceleyen Romanya’nın bu yıl aynı sistemi yürürlüğe soktuğunu söyledi.
Toplantıda ayrıca, DASK’ın düzenlediği ‘Depremden sonra, yarından önce...’ temalı kısa film yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi.

Vali: Kimse evim yenilenecek diye beklemesin
Kampanyanın duyurulduğu toplantıya katılan İstanbul Valisi Muammer Güler de “Kimse devlet evimi yenilesin diye beklemesin biz kamu binalarını güçlendirip yeniliyoruz” dedi.
Şu ana kadar özellikle kamu binalarının güçlendirilmesinde kullanmak üzere Avrupa Yatırım Bankası’ndan 610 milyon avroluk kredi sağlandığını, 440 milyon dolarlık iki yeni kredi çalışmasının sürdüğünü söyleyen Güler, bu kredilerin 140 milyon dolarlık bölümünün Körfez İşbirliği Konseyi’nden, 300 milyon dolarının ise Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan alınacağını açıkladı. 

Lojistik merkezi kuruyor
Türkiye Kızılay Derneği ile birlikte ‘Türkiye’nin en büyük lojistik merkezi’ni yapacaklarını ifade eden Güler, deprem sonrası kullanılacak malzemelerin depolanacağı iki merkezin birinin Pendik’te, diğerinin ise CNR Fuar alanında olacağını kaydetti. Lojistik merkezlerinde çadır, battaniye gibi deprem sonrasında kullanılacak malzemeler depolanacak. 

DASK kapsamı genişleyecek
Hazine Müsteşarlığı’nın DASK’ın kuruluşundan, genel gözetiminden ve denetiminden sorumlu olduğunu anımsatan İbrahim Halil Çanakcı, aynı zamanda tanıtımı, gelişimi ve yaygınlaştırılmasına da destek verdiklerini kaydetti.
DASK sisteminin daha güçlü yasal altyapıya kavuşturulması için bir kanun taslağı tasarısı hazırladıklarını ifade eden İbrahim Halil Çanakcı, afet sigortalarına ilişkin bu kanun taslağı tasarısının TBMM’ye sunulduğunu, tasarıyla doğal afet sigortaları kapsamının geliştirileceğini, tasarının önümüzdeki yasama döneminde yasalaşmasını ümit ettiklerinin de altını çizdi.

Projeyi ünlüler destekliyor
DASK’ın ‘Depremi hatırlamak yetmez, harekete geçmek lazım’ sloganıyla başlattığı kampanyaya aralarında eski Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara,yazar Elif Şafak
ve Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun’un da bulunduğu isimler destek veriyor. (Radikal)