Davaya rağmen Tüpraş satıldı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) elindeki Tüpraş hisselerinin yüzde 14.76'lık bölümünü toplam 569 milyon 333 bin YTL (yaklaşık 446 milyon dolar) karşılığında İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda (TSP), yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara sattı.

İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) elindeki Tüpraş hisselerinin yüzde 14.76'lık bölümünü toplam 569 milyon 333 bin YTL (yaklaşık 446 milyon dolar) karşılığında İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda (TSP), yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara sattı. Satışın ardından ÖİB'nin Tüpraş'ta sahip olduğu yüzde 65.76'lık hisse oranı, yüzde 51'e geriledi.
Satışın iptaline ilişkin dava açan Petrol İş ise olayın takipçisi olacaklarını açıkladı. Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Bizim için yürütmeyi durdurma kararının çıkıp çıkmaması önemli. Mahkeme dosyayı değerlendirmediği için karar çıkmadı. İptal kararı çıkarsa bundan sonraki süreçte hukuki açıdan önemli sorunlar çıkacak demektir. Biz her durumda mücadeleyi sürdüreceğiz. Küçük yatırımcının da hakkını arıyoruz" dedi.
İMKB, ÖİB'nin 36 milyon 969 bin 698 YTL nominal bedelli hisselerinin, 1 YTL nominal değerli hisse için 15,40 YTL fiyatla satılacağını açıklamıştı. Aynı açıklamada, hisselerin yurtdışında yerleşik Global Securities (USA), Nordic Pacific, Singapore Investments, Viclov Holdings Ltd., Baer Emerging Markets, Diversified Markets'a satışının, satıcı üye İş Yatırım Menkul ve alıcı üye Global Menkul aracılığıyla gerçekleştirileceği kaydedilmişti.
Satışa çıkacak Tüpraş hisseleri, Borsa'da satışa sunulmak üzere 1 Mart'ta Takasbank'a depo edilmiş, aynı gün ÖİB, yüzde 14.76 hisseyi TSP'de yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satacağını İMKB'ye bildirmişti.
Tedavül artırıcı olan bu işlemle Tüpraş'ın halka açıklık oranı yüzde 34.24'ten yüzde 49'a çıkmış oldu.
ÖİB'nin muafiyeti var
İMKB bültenindeki duyuruya göre, hisselerin 1 Mart'ta Takasbank'a depo edildiği ve ÖİB'nin özel durum açıklamasının aynı gün yapıldığı anımsatılıp, hisselerin üç iş gününden sonra satılabileceği hükmünden ÖİB'nin muaf tutulmasına dair Sermaye Piyasası Kurulu'nun 2 Temmuz 2004 tarihli toplantısında alınan kararı uyarınca TSP'de satış tarihi itibarıyla, hisselerin 'Borsa'da İşlem Gören' statüsüne geçeceği belirtildi.
84 milyon kazandılar
Tüpraş'ın 12 Nisan'da yapılacak genel kurulunda kâr payı dağıtılacağını hatırlatan Öztaşkın, son gelişmeler karşısında şu değerlendirmede bulundu: "Bu 'yangından mal kaçırır' gibi yapılan satışla, hisseleri alanlar da kâr payından yararlanıyor. Biz bu yolla avantaj sağlandığını düşünüyoruz. Yaptığımız hesaba göre, yüzde 14.76'lık hisseyi alanlar 84 milyon YTL kâr payı alıyor. Kâr payını düştüğümüzde toplam satış fiyatı 485.3 milyon YTL'ye düşüyor. Tabii bir de 15.40 YTL dedikleri hisse fiyatı var ki bu fiyatı da nereden bulduklarını soruyoruz. Mahkeme, daha önceki iptal kararı gerekçesinde 'açık artırma yapılsaydı, daha yüksek fiyat oluşurdu. Açık artırma yapılmadığı için kamu yararı gözetilmedi' demişti. Burada da kamu yararının gözetilmediğini düşünüyoruz."