Davos, güvenliği tartışacak

Dünya Ekonomik Forumu tarafından, her yıl ocak ayında İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen ve 'küresel beyin fırtınası' olarak da adlandırılan Davos toplantıları, bu yıl 25-30 Ocak'ta yapılacak.

ANKARA - Dünya Ekonomik Forumu tarafından, her yıl ocak ayında İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen ve 'küresel beyin fırtınası' olarak da adlandırılan Davos toplantıları, bu yıl 25-30 Ocak'ta yapılacak. Siyaset, akademi, sanat, iş ve bilim dünyasından önemli isimlerin katıldığı toplantıların ana temasını, 'zor zamanlar için sorumluluk alma' konusu oluşturuyor. Toplantılarda, forum tarafından seçilen '237 Genç Küresel Lider' de bir araya gelecek. Genç küresel liderler arasında, Devlet Bakanı Ali Babacan, Koç Holding Bilgi Teknolojisi Grubu Başkanı Ali Koç, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve Kanal D Ceo'su Arzuhan Yalçındağ bulunuyor.
Davos toplantılarında, öncelikle küresel ve bölgesel güvenlik konusu işlenecek. Toplantılarda işlenecek konu altbaşlıklarında, 'güvenlik olmadan refahın sağlanmasının mümkün olmadığı, küresel istikrarın önündeki en büyük engelin ise terörist saldırıların olması' gösteriliyor. Küresel güvenliği bozabilecek tehdit unsurları ise 'terörist saldırılar, Irak'taki savaş ve bunun yayılma riski, İran'ın potansiyel nükleer gücü, Kuzey Kore'nin devam eden nükleer tehdidi, petrol krizinin ortaya çıkması' olarak sıralanıyor.
'Zor Zamanlar İçin Zor Seçimler' altbaşlığı altında yapılacak toplantıların ana konuları şöyle olacak: "Küresel ve Bölgesel İstikrarı Başarma, Ekonomik Büyümeyi Sağlama, İnsanlık İçin Bilgi, Büyük Şirket Kurmak, Belirsizliği İdare Etmek, Küreselliği ve Yerelliği Dengelemek, Küresel Vatandaşlığı Benimsemek. Ekonomik büyüme, 'İslam ve Çağdaşlık', biyoteknolojideki gelişmeler de tartışma konularından.