Davos'ta Babacan'a teklif: Bize ders verin

Davos'ta Babacan'a teklif: Bize ders verin
Davos'ta Babacan'a teklif: Bize ders verin
İsviçre'nin Davos kasabasında devam eden Dünya Ekonomik Forumu'nda Türkiye ekonomideki başarısı ile gıpta ettiriyor.

Toplantının “Küresel Ekonomiye Bakış” oturumunda krizi ensesinde hissetmeyen tek konuşmacı olarak öne çıkan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, moderatör Martin Wolf’un da dikkatini çekti. Financal Times’ın baş ekonomik yorumcusu Wolf, Babacan’a söz verirken, “Burada imtiyazlı konumda tek sizsiniz, bize ders verin” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, oturumdaki konuşmasında Euro Bölgesi’ni krizi doğru yönetememekle eleştirdi. Babacan, “Yunanistan’ın iflası mutlaka engellenmelidir. İflas iflastır, bunun düzenlisi düzensizi, geçicisi kalıcısı, gönüllüsü gönülsüzü olmaz. İflas kapısı bir kere açılırsa ardından herkes gider. Herkes bunun bedelini öder” dedi.

Küresel ekonomik krizden çıkışta anahtar kelimenin “güven” olduğunu vurgulayan Babacan, “Mali sistemin temeli güvendir. Güven yoksa tüketiciler neden harcasın? Şirketler neden yatırım yapsın? Bankalar neden kredi versin?” diye sordu.

Krizden kamu harcamalarını artırarak çıkma girişimleri gündeme geldiğinde bunun işe yaramayacağı uyarısında bulunduklarını ve bugün haklı çıktıklarını belirten Babacan, “Euro Bölgesi zamanında bunu yaptı, ama ters tepti. Zor olsa da mali politikalarını sıkılaştırmalıydılar” şeklinde konuştu.

Avrupa kriz yönetimini bilmiyor
Öte yandan Başbakan Yardımcısı Babacan, dün bir televizyon programında da soruları yanıtladı. Babacan, Avrupa ülkelerinde ekonomi politikaları konusunda ciddi bir tecrübe sıkıntısı gördüğünü söyledi. Babacan, “Avrupa’da kriz kavramı 2. Dünya Savaşından beri unutulan bir kavram. Kriz yönetimi nedir bilmiyorlar. Uzun süre (Biz Avrupa ülkesiyiz, bizim için borç nedir ki, nasıl olsa öderiz) gibi umursamaz bir tavır oldu” dedi. Davos’ta çok sayıda yatırımcıyla görüşme imkanı bulduğunu ve yuvarlak masa etrafından dünyanın büyük şirketlerinin CEO’larıyla sohbet ettiğini anlatan Ali Babacan, CEO’ların özellikle İstanbul finans merkezi çalışmaları hakkında bilgi aldığını söyledi. Babacan, “Yanıma Güneydoğu Asya’nın yatırım fonlarından bir tanesinin sahibi geldi (zaten planlıyorduk ama, biz bölge ofisimizi İstanbul’da açıyoruz) dedi. İstanbul finans merkeziyle ilgili ortaya attığımız projeler insanları ikna ediyor, bu maya tutuyor” dedi. {AA}

Büyümede % 4’te rahatım
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye ’nin 2012 yılı ekonomik büyüme tahminleriyle ilgili, “Ben Davos’u gördükten sonra yüzde 4 konusunda çok rahatım” dedi. Başçı, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için bulunduğu Davos’ta katıldığı bir televizyon programında IMF’nin Türkiye’ye ilişkin 2012 yılı büyüme tahmini ile Merkez Bankası’nın büyüme tahmini karşılaştırdı. IMF’nin Türkiye ile Avrupa arasındaki yakınlık ve ticari ilişkilerden dolayı böyle bir kötümser beklenti içerisinde bulunduğunu tahmin ettiğini kaydeden Başçı, “Biz de niye yüzde 4 çıkıyor? Biz, Orta Vadeli Programı (OVP) yaparken bunu enine boyuna düşündük. Merkez Bankası OVP çalışmaları sırasında en yüksek tahmini veren kurumlardan biriydi” dedi.

bigPara.com