DB: İş için biraz sabır

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorking, Türkiye'de işsizliğin önlenmesi için birkaç yıl sabredilmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle AB'ye yeni katılan ve üye kategorisindeki ülkelerde yüksek oranlı büyümeye rağmen...

İSTANBUL - Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andrew Vorking, Türkiye'de işsizliğin önlenmesi için birkaç yıl sabredilmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle AB'ye yeni katılan ve üye kategorisindeki ülkelerde yüksek oranlı büyümeye rağmen işsizliğin hemen düşmediğine işaret eden Vorkink, bunun biraz zaman aldığını dile getirdi. CNN Türk'teki 'Ekonomi Özel' programında Esra Tümen Dinçkök'ün sorularını yanıtlayan Vorking, Türkiye'de de aynı durumun söz konusu olduğunu vurguladı ve işsizliğin düştüğünü görmek için sabırlı olunması gerektiğini aktardı.
Büyümenin mevcut kaynakların etkili kullanmıyla gerçekleştiğin vurgulayan Vorkink, belli bir noktada maksimum kapasiteye ulaşılacağını ve sonrasında eleman alımlarının da başlayacağını kaydetti. Gelecek dönemde emek piyasasının rekabete çok açık olacağı mesajını veren Vorkink, "İnsanların 3-5 yılda bir iş değiştirebileceği fikrine alışmaları gerekiyor" dedi.