Değeri 5.5 milyar dolar: Finansbank'ta işlem tamam

Finansbank'ın yüzde 46'sı 2 milyar 770 milyon dolara, Atina'daki imzalarla National Bank of Greece'e geçti. Toplam değer 5.5 milyar dolar. Yönetim değişmiyor, yatırımcıya çağrı yılın ikinci yarısı yapılacak.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Türkiye'nin sekizinci büyük bankası Finansbank ile Yunanistan'ın en büyüğü National Bank of Greece (NBG-Yunanistan Ulusal Bankası) arasındaki hisse alım anlaşması dün Atina'da imzalandı. Finansbank'ın yurtiçi iştirakleriyle birlikte yüzde 46'lık hissesi ve kurucu hisselerine 2 milyar 300 milyon avro (2 milyar 774 milyon dolar) veren Yunan NBG, böylece Finansbank'ın tamamı için 5.5 milyar dolar değer biçmiş oldu.
Yüzde 10 hisse sabit
NBG Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou imzadan sonra basına yaptığı açıklamada satınalmanın finansmanı için NBG'de 3 milyar avroluk bedelli sermaye artırımına gideceklerini ifade etti. Finansbank'ı defter değerinin 3.8 katına satın aldıklarını açıklayan Arapoglou'nun verdiği bilgiye göre, Finansbank'ın mevcut yönetimi değişmeyecek, bankada yüzde 9.68 hissesi kalan Hüsnü Özyeğin de en az iki yıl daha bankanın yönetim kurulu başkanı olarak devam edecek. Özyeğin'in hisselerinin sermaye artırımı yoluyla erimemesi için de bir takım garantiler verilmiş.
NBG tarafından yılın ikinci yarısında Finansbank'ın küçük yatırımcılarına çağrıda bulunulacak. Böylece satış oranı olan yüzde 46, çağrı sonrası yapılacak alımlarla artacak. NBG, Finansbank'ın en az yüzde 50.01 hissesine sahip olmayı hedefliyor.
Türkiye'nin geleceğine inandıklarını ifade eden Arapoglou, "Finansbank'la şimdi gerçek bölgesel bir güç haline geliyoruz" dedi. Arapoglou, 1841'ta kurulan yüzde 23'ünün devlet, yüzde 35-40'ının yabancı yatırımcı, geriye kalan bölümün de kilise ve çeşitli sigorta kurumların hisselerine sahip olduğu NBG'nin bundan böyle sermayesinin yüzde 70'inin Yunanistan, yüzde 20'sinin Türkiye, yüzde 10'unun da Balkanlarda olacağını söyledi.
Özyeğin ise Yunanca, "Dilinizi biliyorum ama konuşamıyorum" diyerek başladığını konuşmasında NBG'nin Türkiye bankacılık piyasasına girmekle, AB muktesebatının öğrenilip uygulanmasında yardımcı olacağına inandığını belirtti. Özyeğin "Tarihi bir an yaşıyoruz. İki ülke arasında işbirliği için büyük bir an" dedi.
NBG, Atina'daki merkez binasında gerçekleştirilen görüşme, süresince, gazetecilere, 'Pazarlık sürüyor, anlaşamayabilirler' şeklinde yorumlar yapılınca gazeteciler heyecanlı saatler yaşadı. Basın toplantısının düzenlendiği salonun, görüşmelerin yapıldığı üst katından alkış sesleri gelince de herkes rahatladı. Özyeğin bir soru üzerine, "Herhangi bir pürüz olmadığını, sadece teknik detayları konuştuklarını" belirtti.
Değeri 5.42 milyar dolar
Cuma günkü son kapanış fiyatıyla Finansbank'ın İMKB'deki piyasa değeri 5 milyar 429 milyon dolardı. Ancak hisseler NBG'ye yaklaşık yüzde 10 primli satılmış oldu. Anlaşmaya Finansbank adına imza koyan usta bankacı Hüsnü Özyeğin, bugüne kadarki en büyük yabancı banka ortaklığı olan Garanti'nin GE'ye hisse satışını da yakalamış oldu. İmzayla, Yunanistan ile Türkiye arasındaki en büyük ticari anlaşma da yürürlüğe girmiş olacak.
'Para değil felsefe'
Dün İstanbul'da akşam saatlerinde anlaşma ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Hüsnü Özyeğin, Finansbank için yapılan yarışın, yalnızca daha iyi mali koşullar sunulması nedeniyle değil, Finansbank'ın yenilikçi ve atılımcı bankacılık felsefesini korumayı öngörmesi nedeniyle NBG lehine sonuçlandığını belirtti.
Özyeğin, "Türkiye'de özgün bir bankacılık anlayışı ile faaliyet gösteren Finansbank'ın bu özelliğinin uluslararası bir banka tarafından fark edilmesi ve korunmak istenmesi, bunun bir ifadesi olarak Finansbank'ın tüm üst yönetiminin görevine devam etmesinin talep edilmesi, bizim için gurur vericidir. Yeni ortağımız, özellikle Balkanlar'daki etkin varlığı nedeniyle, hem ülkemize ve hem de Finansbank'ın ortak ve müşterilerine önemli açılımlar sağlayacaktır" diye konuştu.
NBG ile yapılan hisse satım anlaşması gereği, Finansbank ile birlikte, Finans Yatırım, Finans Leasing, Finans Portföy Yönetimi, IBTech ve Finansbank Malta şirketleri de satışa konu oldu.
Finansbank'ın yurtdışındaki diğer bankaları ise Fiba Holding'de kalacak.