DEİK resmen kapandı

DEİK resmen kapandı
DEİK resmen kapandı
Torba Yasa hayata geçti DEİK bu sabah resmen kapandı. 27 yıllık kurumda masalar toplandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın dün akşam saatlerinde imzalayarak Başbakanlık’a gönderdiği Torba Yasa’yla Ekonomi Bakanlığı’na bağlanan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda gergin bir bekleyiş vardı. Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) resmen kapanmış oldu. DEİK bünyesindeki iş konseylerinin görev ve yetkileri de fiillen bitti. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yeni bir DEİK'in kurulması gündemde. Bakanlığın en kısa sürede konuyla ilgili yönetmelik yayınlayacağı öğrenildi. Bu yönetmelikte mevcut iş konseyleri başkanları ve görevlilerin görevine devam edip etmeyeceğinin belli olacağı tahmin ediliyor. Konsey başkanı iş adamlarının çoğunluğunun göreve devam etmesi bekleniyor.
Kurum kaynaklarının Hürriyet’e yaptığı açıklamada, çalışanların bilgisayar erişimlerinin kaldırıldığı ve kıdem tazminatlarının hesaplandığı belirtildi.

DEİK’ten bir kaynak kurumda yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı: "Dün akşam 21.30 itibarıyla biz artık yokuz. Çünkü yasayla birlikte bizim varlığımız ortadan kalktı. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yeniden var olabilmemiz için bir yönetmelik gerekiyor. Normal koşullarda bu yönetmeliğin yasayla birlikte çıkması gerekir ama böyle olmadı. Yönetmeliğin 2-3 güne çıkmasını bekliyoruz ancak şu an bir belirsizlik var.”


BİR GECEDE BAKANA BAĞLANDILAR Bilgisayar erişimlerinin engellendiğini de ifade eden kaynak, “Birazdan bilgisayarlarımızı açıp kişisel belgelerimizi almamıza izin vereceklermiş. Onun dışında herhangi bir sisteme giremiyoruz” dedi. DEİK çalışanı, “İşinizi kaybetme tehlikeniz var mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Şu an kurumumuz olmadığı için işimiz de yok. Ümidimiz yönetmelik çıkarıldıktan sonra herkesin yeniden işe alınması yönünde ancak bazılarımızı ya da hepimizi gönderip yeni bir kadro da oluşturulabilir.” DEİK'te görevli bir diğer kaynak ise, bilgisayarların dün geceden kaldırıldığını, çalışanların büyük bir belirsizlik içinde olduklarını söyledi.

İŞ DÜNYASININ ÖNDE GELEN İSİMLERİ GÖREV ALIYORDU DEİK kapsamında Türk iş dünyasının önemli isimleri de görev alıyordu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu aynı zamanda DEİK Başkanlığını yürütüyordu. Türk Rus İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türk ABD İş Konseyi Haluk Dinçer, DEİK Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Erdem, Türk Çin İş Konseyi Hüsnü Özyeğin, Türk İngiliz İş Konseyi Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Türk İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyar, Türk Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, Türk Alman İş Konseyi Başkanı Ferit Şahenk, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muhtar Kent, DTİK Yönetim Kurulu üyeleri Rahmi Koç, Güler Sabancı, Ahmet Çalık, Mehmet Öz ve Atıl Kutoğlu gönüllülük esasına görev alan isimlerden bazılarıydı.

MUHTAR KENT’İN KONSEYİ DE KAPANDI

DEİK’in resmen kapanması ile birlikte, Dünya Türk İş Konseyi de kapanmış oldu. Yurtdışındaki Türkiye kökenli iş insanlarını bünyesinde bulunduran DTİK’in Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığını Coca Cola’nın Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent yapıyordu. DTİK Başkanlığını Rifat Hisarcıklıoğlu yapıyordu. Yönetimde ise Dünya Odalar Birliği Başkanı Rona Yırcalı, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın bulunuyordu.
Ekonomi Bakanlığı'nın en kısa sürede konuyla ilgili yönetmelik yayınlayacağı öğrenildi. Bu yönetmelikte mevcut iş konseyleri başkanları ve görevlilerin görevine devam edip etmeyeceğinin belli olacağı tahmin ediliyor. Konsey başkanı iş adamlarının çoğunluğunun göreve devam etmesi bekleniyor.

İSTİFALAR ALINACAK
DEİK Türk-Irak Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy DEİK'in kurulduğundan beri görevini layıkıyla yerine getirdiğini belirtti. Aksoy "Rıfat Bey'den veda mesaj aldık. Tabii çok üzücü… DEİK gerçekten kurulduğu günden beri layıkıyla Türkiye'ye hizmet etmiş bir STK'dır. Umuyorum ki bakanlığımıza geçtikten sonra aynı başarıyla devam eder. Türkiye Cumhuriyeti için konsey başkanlığımda gösterdiğim başarı devam ettireceğim. Bundan sonra istifalarımız alınacaktır. Doğrusu da budur. Bundan sonra bakanlıkta yeni bir DEİK kurulduktan sonra yeniden görev verilirse değerlendiririm. Yaptığımız, sürdürülen çalışmalar da bakanlıkta yeni kurum kurulduğunda oraya devredilecektir. Diğer konseylerdeki arkadaşlar için de durum böyle. Bundan sonraki süreci bekleyip göreceğiz" diye konuştu.

bigPara.com