DEİK: Türk müteahhitlerin ödemeleri gecikecek, tedbirinizi ona göre alın

DEİK: Türk müteahhitlerin ödemeleri gecikecek, tedbirinizi ona göre alın
DEİK: Türk müteahhitlerin ödemeleri gecikecek, tedbirinizi ona göre alın

Sazak, ?Kriz çıktığından beri Dubai piyasası sıkıntılıydı. Bunu müteahhitler de biliyordu? dedi.

DEİK Türk-Katar İş Konseyi Başkanı Emin Sazak, Dubai'de iş yapan Türk müteahhitlerin ödemelerinin bir süre gecikebileceği konusunda uyarıda bulundu

İSTANBUL - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Katar İş Konseyi Başkanı Emin Sazak, bölgede iş yapan müteahhitlerin ödemelerinin gecikeceğini söyledi. Emin Sazak, Dubai’de müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren firmaların yaptığı işlerden dolayı alacaklarının biraz daha gecikmeli olarak ödeneceği şeklinde bir problemin ortaya çıktığını belirterek, “Kurum, bankalara borçlarını geç ödeyeceğini söylüyorsa, herhalde iş birliği yaptıklarına, müteahhit firmalarına ödemelerini geciktirecektir” dedi. 

‘Toparlanma yavaş olur’
Sadece bir kaç Türk firmasının Dubai’de yatırım yapmak için bir girişimde bulunduğunu ancak krizle beraber bunları da geri çektiğini bildiğini ifade eden Sazak, orada faaliyet gösterenlerin neredeyse tamamının inşaat sektöründe müteahhitlik yaptığını dile getirdi. Sazak, Dubai’den hızlı bir toparlanma beklemediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Türk müteahhitlerin projeleri devam ediyorsa paralarını gecikmeli alırlar. Başlamamışsa büyük ihtimalle bir müddet daha başlamaz. 2010 yılının sonuna kadar Dubai’nin hızlı bir toparlanış göstereceğini düşünmüyorum. Global kriz çıktığından beri Dubai piyasası sıkıntılıydı. Bunu bütün müteahhitler de biliyordu. 1-1.5 yıldır da her müteahhit alacaklarıyla ilgili girişimleri yürütüyor. İşkonseyinin burada fazla bir yaptırım gücü yok.” (Radikal)