Deloitte de 'yüzde 5 daralma' dedi

İSTANBUL - IMF’nin önceki gün açıkladığı, ‘Türkiye’nin bu yıl yüzde 5.1 ekonomik daralma yaşayacağı’ raporundan sonra bir benzer tespitte Türkiye’de ‘vergi, yönetim danışmanlığı, kurumsal finansman, denetim ve kurumsal risk’ alanlarında hizmet veren Deloitte’ten geldi. 2009 yılının ilk çeyreğinin değerlendirildiği ‘IMF’yi Beklerken’ başlıklı raporda küresel gelişmeler karşısında ekonomide çabuk bir iyileşme beklenmesinin gerçekçi olmadığı ve IMF ile finansman yönü güçlü bir anlaşmanın bir an önce yapılması gerektiği belirtildi. Rapora göre Türkiye ekonomisinin 2009’daki küçülmesi yüzde 5’i bulabilir.
Enflasyonun ise yüzde 7 civarında direnç göstermesi bekleniyor. Rapor geride kalan yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin en az yüzde 10 civarında daralacağını kaydediyor. Ancak yılın özellikle son çeyreğinde ekonomik büyümenin az da olsa artıya geçmesi bekleniyor.
Deloitte’nin hazırladığı rapor Türk ekonomisinin kırılganlıklarını şöyle özetliyor:
Enflasyon beklentilerinin henüz istikrara kavuşmaması, mali taraftaki reformların tamamlanmamış olması ve paramıza karşı güven eksikliğinden kaynaklanan ‘pasif dolarizasyonu’, yani ekonomide bazı sektörlerin borcunun yabancı para cinsinden tutulması. Raporda, IMF anlaşmasının mayısın sonlarına doğru gerçekleşeceği ve toplam dış finansman ‘açığı’ beklentisinin 10 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. (Radikal)