Deloitte: Krizde Avrupa otelleri kan kaybetti, en az İstanbul etkilendi

Deloitte: Krizde Avrupa otelleri kan kaybetti, en az İstanbul etkilendi
Deloitte: Krizde Avrupa otelleri kan kaybetti, en az İstanbul etkilendi

Konaklama e-Vizyon raporuna göre, 2009 da oda başına gelirde yüzde 3.5 lik bir kayıp yaşayan İstanbul daki otellerin ortalama oda geliri 197 lira.

Deloitte'in raporuna göre, krizde Avrupa'daki otellerin oda başına gelirleri yüzde 16.7 düşerken, İstanbul'daki kayıp yüzde 3.5'te kaldı. İstanbul böylece, krizden en az etkilenen şehir oldu

İSTANBUL - Deloitte’un ‘Konaklama e-Vizyon’ bülteninde, krizden çıkma mücadelesi veren otellerin oda gelirleri itibarıyla yapılan 2009 sıralamasında İstanbul, olumsuz koşullardan en az etkilenen şehir olarak öne çıktı. Avrupa’da oda başına gelir kaybı 2009’da yüzde 16.7 olarak gerçekleşirken, İstanbul otellerinin oda başı gelir kaybı yüzde 3.5 oldu. Eğlence ve iş amaçlı seyahatlerin azalmasıyla Avrupa otellerinin, son iki yılda oda doluluğu ve oda gelirlerinde ciddi bir azalma yaşadığına işaret edilen bültene göre, 2008-2009’da kriz, sektörle ilgili toplam 588 projenin iptaline neden olurken, 94 bin 706 odanın otelcilik sektörüne kazandırılmasına engel oldu. 

İstanbul’da doluluk yüzde 64
Deloitte’un geçen yıl gerçekleştirdiği araştırmada İstanbul, 2008’de oda başına ortalama konaklama gelirini dolar bazında yüzde 23.5 oranında artırmış ve Avrupa’da konaklama gelirini en hızlı artıran kent olmuştu. 2009 yılında ise oda başına gelirde yüzde 3.5’lik bir kayıp yaşayan İstanbul’un ortalama oda geliri 197 lira seviyesinde gerçekleşti.
Sıralamada İstanbul’dan hemen sonra gelen Londra ve Edinburg kentlerinin oda gelir kayıpları yüzde 3.9 düzeyinde oldu. Bu kentler dışında listeye giren tüm Avrupa kentlerinde oda başına gelir düşüşü, yüksek çift haneli rakamlar olarak gerçekleşti. Atina, Düsseldorf, Madrid ve Moskova gibi geçen yılların yüksek performanslı kentlerinde oda başına gelirde yüzde 25’den fazla düşüşler gözlendi. İstanbul otelleri, 2009’u yüzde 64 doluluk oranıyla tamamlarken, bir önceki yıla göre dolulukta yüzde 8.3’lük gerileme yaşadı. İstanbul 2009 için ortalama 309 lira olarak hesaplanan oda fiyatında ise yılı yüzde 5.2 oranında artışla kapadı.

Ertelenen seyahatler  canlandı
Deloitte Türkiye Turizm ve Eğlence Endüstri Lideri Ahmet Cangöz, raporla ilgili, “Krizde tasarrufa yönelen tüketici şimdi seyahat konusunda daha istekli. Ertelenmiş programların başlamasıyla sektör rahatlayacak.” 

Turizm  yeniden yükselişe geçti
2010 yılında 4-5 ülke haricinde büyümelerin pozitif gerçekleşmesinin beklendiği hatırlatılan bültene göre, bu gelişmeyle birlikte otelcilik ve turizm sektörünün yükselişe geçmesi, uzmanlar tarafından olağan bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
Tüketiciler genelde temkinli konumunu korurken, bir yandan da seyahat gibi harcamalar için kendilerini bir yıl öncesine göre daha güvenli hissediyor. Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO), 2009 yılında gerçekleşen seyahatlerin küresel ölçekte yüzde 4 gerilediğine dikkat çekerken, bu oran Avrupa genelinde yüzde 5.6 gibi daha yüksek bir düzeyde gerçekleşti.
Bu arada Aralık 2009 itibarıyla yapılan yıllık tahmin, Avrupa genelinde oda gelirlerinin yüzde 21.21 oranında azalarak 81 ABD Doları seviyesine geldiğini gösteriyor. Avronun ABD Doları’na karşı görece güçlü konumuna bakıldığında ise, Avro Bölgesi’nde oda gelirlerinde gerilemenin etkisi daha hafif hissediliyor. Avrupa için yapılan araştırmalar, 2009 kasım ayından itibaren otelcilerin oda fiyatlarını yukarı doğru düzenlemeye başladıklarını gösterirken, 2010 sonu itibarıyla oda başına gelirlerde yüzde 12.8’lik artış bekleniyor. (Radikal)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul