Deloitte: Türkiye alım gücü hızla artan tüketicisiyle perakendede yükselen pazar

Deloitte: Türkiye alım gücü hızla artan tüketicisiyle perakendede yükselen pazar
Deloitte: Türkiye alım gücü hızla artan tüketicisiyle perakendede yükselen pazar

Raporda, Türkiye nin, refahı gitgide artan orta sınıfıyla ilgi çektiği vurgulandı.

Türkiye'nin dikkat çeken pazarlar arasında gösterildiği Deloitte'un raporunda, nüfusun ve harcama yapan tüketicinin arttığı, kentleşmenin hızlandığı Türkiye'de perakendede önemli fırsatlar olduğu belirtildi

İSTANBUL - Deloitte’un perakende sektöründe dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından Planet Retail’le hazırladığı ‘Gizli Kahramanlar: Çin’in Ötesinde Gelişmekte Olan Perakende Satış Pazarları’ başlıklı raporda, nüfusun hızla arttığı, kentleşmenin hızlandığı, harcama yapan orta sınıf tüketicilerin çoğaldığı Türkiye ’nin önünde önemli fırsatların bulunduğu belirtildi. 

Yatırımcı için riskler de var
Türkiye’de fırsatların yanında risklerin de yer aldığına dikkat çekilen rapora göre, bütçe açığı, yüksek işsizlik oranı ve siyasi çalkantılar yatırımcıların gözünü korkutabilir. Raporda olumlu faktörler arasında son yıllarda piyasa ekonomisini güçlendirmeye yönelik adımların yanı sıra, Türkiye’nin nispeten ucuz işçiliği ve coğrafi olarak Avrupa’ya yakınlığına işaret edildi.
Türkiye’nin özellikle Avrupa’ya yönelik üretim açısından çekici bir ülke olduğunun belirtildiği raporda, ayrıca Türkiye’nin, Rusya, Orta Avrupa ve Ortadoğu gibi yakın bölgelerdeki ekonomik iyileşmeden faydalanmasının beklendiği belirtildi.

Küresel devlerle yerel rekabet
Raporda Türkiye perakende pazarında küçük dükkân ve tezgâhların ağırlığı bulunduğu belirtilirken, bununla birlikte, modern perakende şirketlerinin ve zincirlerinin çoğalmasıyla bu dükkânların pazar payının azaldığı, hipermarket, süpermarket ve indirimli perakende satış mağazalarının sayısının arttığı belirtildi.
Metro, Tesco ve Carrefour gibi uluslararası markaların faaliyetlerinin öne çıktığı, buna karşılık BİM, Teknosa, Kiler gibi yerli zincirlerin küresel devlere karşı yerel pazarda etkin bir rekabeti sürdürdüğü kaydedildi. Raporda, Türk perakende satış pazarında uluslararası yatırımların büyük rol oynadığı ve ileriki yıllarda bu yatırımların daha da çoğalmasının beklendiği vurgulandı.
Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değiştiği, gıda ve ev eşyasına yapılan harcamalar azalırken moda ve dekorasyonla ilgili harcamaların giderek arttığına işaret edilen raporda, Türkiye’nin, büyüyen ekonomisi ve refahı gitgide artan orta sınıfıyla ilgi çektiği vurgulandı.

Türkiye pazarı dikkat çekiyor
‘Gizli Kahramanlar: Çin’in Ötesinde Gelişmekte Olan Perakende Satış Pazarları’ başlıklı raporda  Çin’in dışında en hızlı gelişen ve dikkat çeken perakende pazarları arasında Türkiye, Brezilya, Mısır , Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya ve Vietnam’a yer verilirken bu ülkelerin uluslararası perakende devlerinin radarlarına girdiği vurgulandı.
Raporda, bu ülkelerde faaliyetlerini sürdüren bellibaşlı perakende şirketleri ve stratejileri de değerlendirildi. Türkiye’de indirimli perakende sektöründe faaliyet gösteren BİM’e özel bir yer ayrılırken, BİM’in yanı sıra Teknosa ve Kiler gibi kuruluşların da uluslararası şirketlere karşı başarılı mücadele ettikleri ifade edildi. 

‘Türkiye’ye yabancı yatırım artacak’
Deloitte Türkiye Danışmanlık Sorumlu Ortağı ve Tüketim Endüstri Lideri Uğur Süel, rapora ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Yükselen ekonomiler küresel perakende sektörü açısından dikkat çekici bir performans ortaya koyuyor. Dinamik bir ekonomiye, yüzde 30’u 15 yaşından küçük 72 milyonu aşkın nüfusa sahip olan Türkiye, bu ülkeler arasında en cazip perakende pazarlarından birine sahip. Türkiye perakende pazarını 10 yıllık bir perspektifte incelediğimizde, özellikle 2008 yılından itibaren etkilerini gösteren ekonomik krizle birlikte artan yiyecek fiyatlarının da etkisiyle indirimli satış segmentinin hızla büyüdüğünü görmekteyiz. BİM’in sıfırdan 2 bin 500’den fazla mağazaya ulaşması dikkat çekici. Öte yandan, Metro, Carrefour ve Tesco gibi önde gelen yabancı organize perakende şirketleri için Türkiye, önemli bir konuma sahip ve önümüzdeki yıllarda yabancı yatırımın hızla artması bekleniyor.” (aa)