'Demir ağlar'da rekor hâlâ Atatürk döneminde

'Demir ağlar'da rekor hâlâ Atatürk döneminde
'Demir ağlar'da rekor hâlâ Atatürk döneminde
1923-1950 arasında yıllık ortalama 134 km demiryolu yapılırken, Atatürk döneminde ise her yıl ortalama 250 km'lik demiryolu yapıldı.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

TCDD denilince akıllara 10. Yıl Marşı’ndaki ‘demir ağlarla ördük anayurdu dört yandan’ sözü gelir. En son bu sözleri (Metro açılış töreninde konuşan) Başbakan Tayyip Erdoğan hatırlatmış, “demir ağlarla ördük’ falan. Neyi ördün? Hiçbir şey örmüş falan değilsin” demişti. Genel Müdür Süleyman Karaman’ın verdiği bilgilere bakılırsa, TCDD 2003’ten beri önemli mesafeler kat etmiş ama rekor hâlâ kıt kanaat olanaklarıyla Cumhuriyetin ilk 10 yılına ait. 1923 ile 1950 arasında 3764 km demiryolu döşendiğini anlatan Karaman, “Tabii önemli bölümü Atatürk döneminde inşa edilmiş. O dönemin ortalaması 250” dedi. 

Innotrans’ın yıldızı

Türkiye bu yıl Berlin’deki Innotrans Fuarı’na kalabalık katıldı. TCDD ve bağlı ortaklıklarının yanı sıra özel sektör şirketleri de fuarda boy gösterdi. Yılmazlar isimli şirketin ürettiği tramvay da fuarda sergilendi. TCDD Genel Müdürü Karaman, fuarın iki yılda bir yapıldığını anımsatarak, “Eskiden gelirdik bizi kimse görmezdi. Şimdi, en görkemli standlar Türklerin. İtalyanlar, Almanlar, İspanyollar bizimle görüşmek için sıraya giriyorlar” dedi. Gerçekten de Karaman fuar boyunca 16 ayrı ülkeden heyetlerle görüştü. 

Atatürk demir ağlarla örmüş

Karaman, TCDD’nin son 10 yılda yaptığı yatırımları ve yapmayı planladığı projeleri anlatırken, Cumhuriyet dönemi yatırımlarına ve sonraki döneme ilişkin de bilgiler verdi. 1923 ile 1950 arası 3764 km yol yapıldığını belirten Karaman, burada yıllık ortalamanın 134 km olduğuna dikkat çekerek, “Ama çoğu ilk yıllarda yapılmış. Atatürk döneminde 250 km yapılmış. 1950’den 2003’e dek biraz ihmal edilmiş. Sadece 945 km yapılmış. Devraldığımızda yolların durumu da kötüydü” dedi. 

Sektör rekabete açılmalı

TCDD’nin 1973 ile 2003 arasında 10 milyar dolar zarar ettiğine dikkat çeken ve zararın devam ettiğini anlatan Karaman, kâr edebilmenin yolunun demiryollarının serbestleşmesinden geçtiğini söyledi. Karaman, “Temel hedefimiz demiryollarını rekabete açmak. Özelleştirmiyoruz, serbestleştiriyoruz. Tıpkı hava yollarındaki gibi. Biz sivil havacılık gibi bir düzenleme kurulu olacağız, aynı zamanda Türk Tren, THY gibi sistemde varlığını sürdürecek. Özel sektör de yolcu ya da kargo trenleri işletebilecek” dedi.
Karaman başta biraz övgüyle anlatsa da TCDD çalışanlarının diğer kurumlara göre daha örgütlü olması kafasını hayli kurcalıyor. Çünkü serbestleşme en çok istihdamı etkileyecek. Karaman, yeni yasayı çalışanlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla da görüştüklerini söyledi.


Kendi sinyalizasyonumuzu üretiyoruz
Karaman, yeni yol yapmanın dışında pek görülmeyen atılımlarını da şöyle sıraladı:
TÜBİTAK ve İTÜ ile kendi sinyal sistemimizi üreteceğiz.
Şu anda 2912 km anahat çalışması sürüyor. 2023’e dek 4 bin km konvansiyonal hat inşa edilecek.
Demiryolu temiz seyahat yöntemi olmalı ama bizim trenler dizel olduğu için öyle değildi. Bu yüzden elektrikli sisteme dönüşüm sürecini yürütüyoruz.
Yeni hatlarla Asya’nın yükünü Avrupa ’ya taşıyan demiryolu köprüsü olmak istiyoruz.
2023’te 10 bin km hızlı tren hedefliyoruz. Antalya hızlı treni de gündemimizde.
Çeken ve çekilen araç filomuzu da genişletiyoruz. Anadolu trenini ürettik.
Ray üretiminde dünyada 7. sıradayız. Artık Türkiye’de 72 metrelik raylar üretiliyor.
Türkiye, artık tren tekerleği de üretecek.
TCDD’nin kurduğu proje şirketi Körfez ülkelerindeki demir yolu projeleriyle ilgileniyor.


  http://www.radikal.com.tr/1101053110105314

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sallamayacaksın - Sinan Devrim

  Eh 10 düşünüp bir konuşacaksın demiş eskiler. Gırtlak dediğin 9 boğum. Öyle palavradan deprem vergileri ile yaptırılıp durmadan su basan, çöken duble otoyol hikayelerine benzemez memleket tarihi.

  muratcelik123 - karlıkayın

  Cevap hakkımı kullanmak isterim.Yayınlarsınız umarım.Direkt yazılmış bir yazı var bana. 1."Cumhuriyeti kuranlar sadece güvenlik için tüm parayı demiryoluna yatıracak kadar "aptal" değillerdi" Benim böyle bir iddiam yoktu zaten.Tüm parayı demiryoluna yatırmayı düşünmek bile "aptallıktır" haklısın. 2."Neden 1923-1938 arası bir sene hariç hiç bütçe açığı verilmedi onuda bir araştır istersen" bence sen de araştır.Bu verileri neye dayandırdığını çok merak ediyorum. 3."Ama sen bunuda kürt sorununa bağlarsın eminim bütçe açığı vermediler çünkü kürtleri kesmek için para biriktirmekle meşgullerdi falan dersin. Geçelim bunları..." Evet çok haklısın ama ben bunu kürt sorunu değil,insanlık sorunu olarak görüyorum. Naziler döneminde Yahudiler için ayrı kimlikler çıkarılırdı bilirsin.Tarih bilgine oldukça iyi görünüyor.İstersen bir de Türkiye Cumhuriyeti tarihine bak bakalım ayrı bir kimlik kartı çıkartılmış mı hiç?

  Demir aglar - MALI

  Basbakan hakli, demir aglar ile ördü, memleketin her yeri hapisahane oldu.Kizmayin lütfen.

  ... - AENCÜ

  Cumhuriyeti kuranların kaynağı sınırlı değildi bir kere, çünkü öldürülen, sürgün edilen binlerce Ermeni'nin mal varlığına el konulmuştu, ve mal varlığına el konulan başka kesimler de vardı.

  kendini m.k atatürk sanmak... - huseyinsam

  r.t. erdoğan kendini atatürk ayarında görmektedir.bu karşılaştırmada kaçırdığı ok şey var ama en önemlisi mustafa kemal atatürk hiçbir sömürgecinin ardına saklanmadı,hiçbir egemen güçten destek görmedi.ne yaptıysa kendi söylemiyle silah arkadaşlarıyla,yoldaşlarıyla ve vatandaşlardan destek aldı.o fikir adamıydı yanında da güçlü kararkterler vardı,halk o zamanlar karakter sahibiydi ingiliz kömürüne,italyan makarnasına tamah etmiyorlardı,elbet edenler vardı elbet ingiliz,yunanistan,italyan,fransız bayraklarını sallayan insanlar vardı,o videoları izleynince herkes görür kimler kimlere hizmet etmiş.amerika'nın taşeronluğunu ortadoğuda yapmak bop eşbaşkanı olmakla patronların rahatına kanunlar üretip vergileri ücretli çalışanların sırtına atmakla,etrafa gökdelenler dikip 32 derslik bir okul dahi yapamayan zenginlere ihaleler açmakla,toplu ulaşımı para karşılığında yapıp otoyollara köprülere gişe koyup deli dumrulluk yaparak devleti yönetmekle mi atatürk dönemine laf söyleme cürretinde bulunuyorsun.döneme laf söyleyecek adamın alnını karışlarım,elbette hataları vardır,elbette ki yanlışlıklar yapılmıştır.ama dünyanın bulunduğu durumu görmezden gelip şu zamanın ruhuyla o zamana laf söylemek cahil işidir.hem adama derler sen ne yaptın diye.yobaz babalarının geleneklerine sağdık oğulları olmaktan başka ne yaptın.o döneme laf atmak yine o dönemde yabancı bayrakları sallayan insanların torunlarına,çocuklarına düşer.şu vatan için savaşmış hem savaş meydanlarında hem tarlasında,fabrikasında savaşmış insanların torunları en azından saygı duymalılar geçmişlerine.amerikalılar bile kendini sömüren,para konusunda ingilizlerle ters düştüğü için iç savaş çıkaran sonra amerika'yı kuran patronlara kurucu atalarımız der saygı duyarlar hemde ırkları,milletleri farklı farklı olsa bile.ama biz daha 100. yılı gelmeden elbirliğiyle yıkacağız ülkeyi,adı yine türkiye cumhuriyeti,bayrağı yine aynı kalacak ama hiçbir milli değeri kalmamış muz cumhuriyetine çevirmeye niyetliyiz.siz nedenine haklılık veremeyeceğim,saçma göreceğim kinle,nefretle yıkın bakalım ülkeyi sonra görüceksiniz vatansızlığı şimdi bile diğer ülkelere gittiğimizde gösteriyorlar ne kadar değer verdiklerini o zaman göreceğiz ne kadar değer verdiklerini o zaman göreceğiz o pasaporttun dünyadaki değerini...allah kinle yola çıkanın yolunu çıkmaz sokaklara soksun,allah islah edilmeyeni bu dünyadan tez alsın...

  Çimento - kemal.özg.

  Hala anlamamakta ısrar edenler için güzel bir örnekleme olmuş.Cumhuriyet'in ilk yılları sadece Demiryolları değil,diğer ekonmik önlemlerle de Altın Çağ dönemi.Eğitim,Toplu iğne bile üretilemeyen dönemde açılan fabrikalar,et ve süt fabrikaları,tarım da modernleşme.Üstelik bu dönem aynı zamanda Osmanlı'dan kalan borçlarında kuruşu kuruşuna ödendiği bir dönem.Bir ufak örnek de paradan verelim.Bütçe açığı sıfır ve 1 lira eşittir 1 dolar 20 sent.Atatürk bu ülkenin çimentosudur diye boşuna söylenmiyor.AKP daha ne ile kıyasladığının farkında değil.

  TCDD o kadar çok çalışıyor ki... - queerestofthequeer

  TCDD o kadar çok çalışıyor ki gerçekten İzmit - Haydarpaşa arasındaki 110 km'lik yolda hızlı tren için yapılan çalışma 1 yıldır bitmedi. Haydarpaşa-Gebze banliyösü Haydarpaşa-Pendik arasında çalışıyor aylardır ve onu da kapatacaklar. Yeni trenler aldık diye kendilerini paralıyorlar - o kadar çok çalışmışlar ki - sabah 7-9 arasında hala 40 yıllık trenler çalışıyor, yeni trenlerden eser yok! Çünkü o kadar çok insan kullanıyor ki, hangi akla hizmet aldıkları küçücük trenleri kullanmıyorlar. Ayrıca bir de TCDD'nin twitter hesabı var ki, o da akıllara şenlik! Twitter hesaplarında Türkçe'yi adam akıllı kullanamayan, yazım yanlışları yapan bir devlet kurumu olmanın güzelliklerini tüm dünyaya yayınlıyorlar. Ayrıca Haydarpaşa'nın otelleştirilmesi, camileştirilmesi hayali var ki o da zaten şaka gibi bir olay. Ama haklarını yememek gerek neredeyse 5 yıldır düzenli olarak her Ramazan ayında kurum olarak TCDD çalışanları ve ailelerinden vefat edenler için Haydarpaşa Camiisinde mevlüt düzenliyorlar ve bunu bütün istasyonlarında duyurmakla kalmayıp Türk halkını da mevlütlerine davet ediyorlar.