Demir cevherinin ejderhası mağarasından çıkamadı

Demir cevherinin ejderhası mağarasından çıkamadı
Demir cevherinin ejderhası mağarasından çıkamadı
Dünyanın en büyükleri arasında yer alan iki demir cevheri üreticisinin birleşme hayalleri suya düştü. Birleşme gerçekleşseydi, 116 milyar dolarlık dev doğacaktı.

ZİYA ÖZIŞIK

Demir-çelik piyasasının 16 aydır gündeminden düşmeyen Avustralyalı BHP Billiton ile İngiliz Rio Tinto’nun dünyanın en büyük demir cevheri şirketini yaratma projesi suya düştü. Birleşme gerçekleşseydi oluşacak 116 milyar dolarlık dev, küresel demir cevheri ticaretinin üçte birini elinde tutacaktı. Ancak Avrupa’dan Asya’ya birçok ülkenin ‘adil rekabet’ nedeniyle verdikleri veto kararları bu ‘madencilik ejderhası’nın mağarasından çıkmasına engel oldu.
Ortaklık, şirketlere, birbirlerinin madenlerini ve ulaşım olanaklarını kullanma imkânı verecekti. Böylece, altyapı ve personelin paylaşımıyla şirketler yılda 10 milyar dolar tasarruf hedefliyorlardı. Ortaklık planı, demir cevheri fiyatlarına etkileri konusundaki endişeler nedeniyle yerel düzenleyicilerin yoğun karşı çıkışıyla karşılaştı. Birçok düzenleyici kurum, ortaklığın rekabeti engelleyici rol oynayacağını düşünürken, dünyanın en büyük demir cevheri tüketicisi konumundaki Çin de ortaklığa karşı çıktı. Şirketler, anlaşmanın ‘isteksizce’ bitirildiğini açıkladılar. BHP dünyanın en büyük, Rio Tinto ise en büyük üçüncü demir cevheri üreticisi. 

Hisseler baş aşağı 
BHP ve Rio Tinto’nun demir cevheri faaliyetlerini birleştirme planları aylardır Almanya , Avrupa Birliği , Japonya , Güney Kore, Tayvan, Çin ve Avustralya ’da düzenleyici kurumlar tarafından inceleniyordu. Almanya Kartel Ofisi (Bundeskartellamt) geçen hafta iki şirketi, bu birleşmeyi engelleme niyetinde olduğu konusunda bilgilendirmişti. Japonya’da rekabet kurumu konumundaki Adil Ticaret Komisyonu (FTC) da BHP Billiton ile Rio Tinto’nun birleşme önerisinin adil ticareti kısıtlayabileceği kararına varmıştı. FTC aylarca süren incelemenin ardından, 13 Ekim’de bulgularını açıkladı. Japon çelik üreticileri, rekabeti kısıtlayacağı ve endüstrinin varlığını tehlikeye atacağı gerekçesiyle uzun bir süredir birleşmeye karşı çıkıyorlardı. Japonya Demir Çelik Federasyonu (JISF) Başkanı Eiji Hayashida, yaptığı açıklamada, “Bu birleşmenin gerçekleşmesine izin verilirse, Batı Avustralya’da bu iki maden devine ait tüm demir cevheri üretim faaliyetleri, tamamen entegre hale gelecek; dolayısıyla bu ortaklık, rekabeti muhtemelen ciddi ölçüde kısıtlayacaktır” uyarısında bulunmuştu.
Rio Tinto CEO’su Tim Albanese dün yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Komisyonu, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, Japonya Adil Ticaret Komisyonu, Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu ve Alman Federal Kartel Dairesi, birleşme önerisini bu haliyle onaylamayacaklarını her iki şirkete de bildirdiler” dedi ve ekledi: “Avrupa Komisyonu ile yapılan kapsamlı görüşmeler, iki şirketin de büyük çaplı varlık tasfiyesine gitmeden bu birleşmeyi gerçekleştirmeyeceğini, bunun da sinerjilerini ve uzun vadeli büyüme seçeneklerini tahrip edeceğini gösterdi.”
Haberin duyulması iki şirketin hisselerinde de düşüşler yarattı. Avustralya’da işlem gören BHP hisseleri yüzde 1.1 değer kaybederken saat farkı nedeniyle esas yansımanın bugün görülmesi bekleniyor. Londra Borsası’nda işlem gören Rio Tinto hisseleri ise gün boyu düşüşler yaşadı. Yüzde 50-50 öngören birleşmenin duyulduğu 5 Temmuz 2009 tarihinden bu yana BHP Billiton hisseleri yüzde 17, Rio Tinto hisseleri ise yüzde 57 oranında değer kazanmıştı.

bigPara.com